Borys Budka będzie nowym ministrem sprawiedliwości

Borys Budka ma zostać nowym ministrem sprawiedliwości. - Jeszcze dziś wystąpię z wnioskiem do prezydenta Bronisława Komorowskiego o powołanie nowego ministra - powiedziała Ewa Kopacz. Poprzednik Borysa Budki, Cezary Grabarczyk, ma zostać dziś odwołany.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Borys Budka jest prawnikiem, samorządowcem i posłem na Sejm VII kadencji. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim. Ma również doktorat z ekonomii.

Kopacz o atutach Borysa Budki

- Po pierwsze: postawiłam na staranne wykształcenie prawnicze, połączone z praktyką w zawodzie. Po drugie: doświadczenie w działalności publicznej. Atutem nowego ministra jest zarówno jego doświadczenie, jak i młodość - tłumaczyła Kopacz kryteria wyboru Borysa Budki.

Przed nowym ministrem stoją poważne zadania, związane ze zobowiązaniami, które złożyłam w trakcie swojego exposé - mówiła Kopacz.

Dymisja Grabarczyka

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział wcześniej, że jeszcze dziś odwoła ze stanowiska ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka.

- W uzgodnieniu z kancelarią pani premier jeszcze dziś po powrocie do Warszawy będzie miało miejsce przyjęcie dymisji ministra Grabarczyka. To będzie dosyć późno, bo wracam dosyć późno z mojej podróży po Pomorzu Zachodnim. Chciałbym to załatwić dziś, ze względu na to, że jutro zaczyna się majówka" - powiedział dziennikarzom w Drawsku Pomorskim prezydent.

Zgodnie z konstytucją prezydent formalnie odwołuje i powołuje ministrów.

Paradowska: Rozumiem dymisję Grabarczyka, nie wierzę w teorie spiskowe

Afera z pozwoleniem na broń

Wczoraj wieczorem premier Ewa Kopacz przyjęła dymisję Grabarczyka. Minister napisał w oświadczeniu, że jego rezygnacja ze stanowiska "leży w interesie państwa i wymiaru sprawiedliwości", bo "nie może być wątpliwości co do osoby pełniącej funkcję ministra sprawiedliwości".

Sprawa ma związek ze śledztwem ws. nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi przy egzaminach i wydawaniu zezwoleń na broń palną. Policjanci z Łodzi mieli załatwiać VIP-om broń bez konieczności zdawania egzaminów. Śledztwo prowadzi prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim, Grabarczyk został w nim przesłuchany jako świadek.

Schetyna o Grabarczyku: W tej sytuacji jestem solidarny z kolegą z rządu

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: