W piątek zjesz kiełbaskę z grilla i nie zgrzeszysz. Biskupi udzielili dyspensy na 1 maja

Dyspensa na 1 maja. Konferencja Episkopatu Polski udzieliła dyspensy od piątkowego postu i ogłosiła, że tego dnia katolicy mogą zjeść mięso, nie łamiąc w ten sposób obowiązku unikania pokarmów mięsnych. Powinni jednak pomodlić się w intencjach ważnych dla Kościoła.

Polub i bądź na bieżąco!Biskupi polscy udzielili w tym roku ogólnokrajowej dyspensy od piątkowego postu na 1 maja. Katolicy mogą więc zjeść kiełbaskę czy karkówkę z grilla, nie łamiąc zasady powstrzymywania się od jedzenia pokarmów mięsnych w każdy piątek. Na ten dzień tygodnia przypada bowiem w tym roku początek długiego weekendu majowego.

Skąd taka decyzja? - Bierze się to ze względów praktycznych - sugeruje rzecznik archidiecezji warszawskiej, ks. Przemysław Śliwiński. - Już wcześniej zdarzało się, że piątek przypadał w trakcie długiego weekendu i wiadomo było, że warto w tym dniu udzielić dyspensy. Jest to czas wspólnego świętowania rodzinnego, które bardzo często przyjmuje formę grillowania. Dla wielu osób tworzyło to kłopotliwy dylemat - tłumaczy w rozmowie z Gazeta.pl.

Dyspensa od piątkowego postu była udzielana już wcześniej przez poszczególne archidiecezje. Z takich samych powodów odchodzono na przykład od postu, jeśli w piątek wypadał 31 grudnia.

"Po jednej stronie Wisły można było zjeść kiełbasę..."

- Nasza diecezja już w zeszłym roku zrobiła taką dyspensę - mówi Śliwiński. - Była to akurat głośna sprawa, bo diecezja warszawsko-praska dyspensy nie udzieliła. Wychodziło na to, że po jednej stronie Wisły można było zjeść kiełbasę, a po drugiej już nie. W tym roku episkopat kierował się takim samym względem praktycznym, również po to, żeby nie było tego typu sytuacji - stwierdza.

O udzieleniu ogólnopolskiej dyspensy biskupi zdecydowali podczas 368. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, mając na względzie "wyjątkową sytuację i kierując się dobrem duszpasterskim wiernych".

Piątkowa pokuta, która dla katolików bierze się ze wspomnienia dnia śmierci Chrystusa, zostanie jednak zachowana. Zamiast wstrzymywania się od mięsa sugerowana jest modlitwa.

- Proszę pamiętać o tym, że dyspensa polega na tym, że praktyka pokutna jest zachowana, tylko jest zamieniona - tłumaczy Śliwiński. - Zamiast postu sugerowane jest inne dzieło miłosierdzia. Może to być modlitwa w intencjach Ojca Świętego, czyli intencjach ważnych dla Kościoła.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: