Znaleziono drugiego na świecie rekina kieszonkowego. Mierzy niecałe 14 centymetrów

Rekin kieszonkowy był do tej pory znaleziony raz - w 1979 roku nieopodal Peru. Nazwy nie zawdzięcza jednak swojemu rozmiarowi. Chodzi o rodzaj kieszonki, którą rekin posiada tuż za boczną płetwą.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasRekin został odłowiony przez badaczy, którzy prowadzili badania nad czymś zupełnie innym.

- Zwierzę jest bardzo młode. Zastanawiamy się nad tym, gdzie są jego rodzice i skąd wzięli się w zatoce. Pierwszy osobnik tego samego rodzaju został odłowiony aż 36 lat temu - powiedział główny badacz Mark Grace z Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery.

Znaleziony rekin jest bardzo młodym samcem, mierzy ledwie 14 cm. Z kolei w 1979 roku odkryto dorosłą samicę, której długość ciała wynosiła 40 cm.

Z kim spokrewniony jest rekin kieszonkowy?

Według badań genetycznych najbliższymi krewnymi rekina kieszonkowego są liksa i rekin foremkowy.

Naukowcy nie wiedzą jeszcze, do czego małemu rekinowi potrzebne są otwory w ciele. Istnieje prawdopodobieństwo, że wydzielają tą drogą feromony. - Odkrycie tak nietypowego i rzadkiego gatunku jest ekscytujące, ale też przypomina nam, jak wiele pozostaje do odkrycia na dnie oceanu - ocenia Grace.

Nazwa gatunku rekina to Mollisquama parini. Ryba jest jedynym przedstawicielem rodzaju Mollisquama. Nowo odkryty okaz został znaleziony w Zatoce Meksykańskiej, 300 km od wybrzeża Luizjany. Odkrycie zostało opisane w czasopiśmie Zootaxa .

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: