Organizacje równościowe do RMF FM: Pozwalacie na nienawiść, zasłaniając się autonomią blogerów [LIST OTWARTY]

"Godzenie się na obecność homofobii w przestrzeni rozgłośni radiowej nie jest niczym innym, jak przyzwalaniem na mowę nienawiści i przymykaniem oka na propagowanie kłamliwych i krzywdzących stereotypów nt. osób homoseksualnych" - pisze w liście otwartym do RMF FM ponad 30 organizacji równościowych po tym, jak dziennikarz RMF FM opublikował na swoim blogu wywiad pt. "Sidła gej-kaidy". Publikujemy treść listu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas17 kwietnia na łamach portalu rmf.24 opublikowany został wywiad Bogdana Zalewskiego, dziennikarza z ponad 20-letnim stażem w RMF FM, z Leszkiem Szymowskim, autorem m.in. książki o tytule "Homo terror" (wyd. Bollinari Publishing House).

Wywiad nosi tytuł "Sidła gej-kaidy" i uwłacza wszelkim standardom debaty publicznej, nie mówiąc już o sztuce dziennikarskiej. Prowadzący wywiad nie kontrapunktuje nacechowanych językiem nienawiści opinii Szymowskiego, raczej podrzuca kolejne tematy, w których szerzy się "homoterror". Trudno uwierzyć, że w XXI wieku w kraju z dostępem do internetu i zasobów wiedzy światowej są jeszcze ludzie tak bezwstydnie obnoszący się z homofobią.

"Szanujemy pani poglądy, ale..."

Okładka książki Szymowskiego ma dość otwarte afiliacje do Hitlera (charakterystyczna fryzura, wąsy); jedynie zamiast emblematu wiadomej organizacji ma tęczową opaskę. Autor posiłkuje się skompromitowanymi w świecie naukowym badaniami Marka Regnerusa (ich wątpliwa metodologia została potwierdzona przez samego Regnerusa) i z nostalgią wspomina akcję milicyjną z lat 80. o nazwie "Hiacynt", podczas której dochodziło do aresztowań, zatrzymań i innych szykan względem osób "podejrzanych o homoseksualizm".

W odpowiedzi Macieja Brzozowskiego (dyrektora PR rmf.24) na protesty pojedynczych organizacji, czytamy m.in. "szanujemy pani poglądy, ale chcemy również szanować poglądy innych, dlatego jako redakcja nie ingerujemy w treść blogów publikowanych na naszej stronie".

Bagatelizowanie prowadzi do eskalacji agresji

Są takie poglądy, których szanowanie kończy się na metr od czyjejś twarzy i na metr od czyjegoś łóżka. Poglądy, które przedstawił Pan Szymowski, nie kończą się tam. Są literalnym zaglądaniem pod czyjąś kołdrę i dosłownym wymierzeniem policzka. To, że kończą się tylko na słowach, nie oznacza, że mamy je lekceważyć. Bagatelizowanie publicznego głoszenia nienawistnych, dyskryminacyjnych poglądów prowadzi wyłącznie do eskalacji agresji, a w konsekwencji daje przyzwolenie także i na zachowania.

Nie szanujemy nikogo, kto nam mówi, że fakt, z kim sypiamy, wpływa na to, jakimi etycznie jesteśmy ludźmi. Nie szanujemy nikogo, kto powtarza kłamstwa o nas. Nie szanujemy nikogo, kto pozwala w swojej przestrzeni głosić takie poglądy i chronić je absurdalną wersją obiektywizmu. To nie jest sprawa, która ma jakieś dwie strony do wysłuchania. Sprawa jest jedna: Pan Szymowski powtarza nienawistne uprzedzenia w przestrzeni publicznej i żaden przyzwoity człowiek nie powinien z nim rozmawiać.

Godzenie się na obecność homofobii w przestrzeni rozgłośni radiowej nie jest niczym innym, jak przyzwalaniem na mowę nienawiści i przymykaniem oka na propagowanie kłamliwych i krzywdzących stereotypów nt. osób homoseksualnych. Jesteśmy zażenowani, że z taką lekkością i swobodą broni się nienawistnych komentarzy w środowisku radia, zasłaniając się autonomią blogerów.

"Wasz odór i brud"

Domagamy się usunięcia wywiadu z Szymowskim i przeprosin środowiska LGBTQIA na antenie radia oraz na blogu Pana Zalewskiego. Każdy, także dyrektor PR ogólnopolskiego radia, powinien wiedzieć, że mowa nienawiści to nie wolność słowa. Mowa nienawiści prezentowana na blogu pana Zalewskiego w rozmowie z panem Szymowskim jest jawnym atakiem na środowisko LGBTQIA; atakiem, który ma na celu upokorzenie i uprzedmiotowienie osób homoseksualnych. Zaczyna się od słów, a kończy na czynach.

Dodatkowo przedstawiamy kilka komentarzy red. Bogdana Zalewskiego, które znalazły się na Jego blogu pod wywiadem:

Komentarze Bogdana ZalewskiegoKomentarze Bogdana Zalewskiego rmf24.pl

Komentarze Bogdana ZalewskiegoKomentarze Bogdana Zalewskiego rmf24.pl

Komentarze Bogdana ZalewskiegoKomentarze Bogdana Zalewskiego rmf24.pl

Sygnatariusze_ki:

Anteris Fundacja Pomocy Prawnej

Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek

Kampania Przeciw Homofobii

Fabryka Równości

Fundacja Autonomia

Fundacja Trans-Fuzja

Fundacja Feminoteka

Fundacja Mama

Fundacji RÓWNOŚĆ.INFO

Fundacja Kultura dla Tolerancji

Fundacja Dialog-Pheniben

Fundacja Pozytywnych Zmian

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny

Głosy Przeciw Przemocy

Lambda Warszawa

Lambda Bydgoszcz

Magazyn LGBT "Replika"

Magazyn "PRIDE"

Nieformalna grupa Łódź Gender

Otwarta Rzeczpospolita

Porozumienie Kobiet 8 Marca

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza

Stowarzyszenie ProFemina

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita

Stowarzyszenia Empatia

Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych

Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności

Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT Tolerado

Fundacja dla Wolności

YEStesMY

Inicjatywa Kobiet Aktywnych

fundacja Dialog-Pheniben

Trzyczęściowy Garnitur

Kwartalnik "Zadra"

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: