Posłowie zmienili prawo dotyczące konopi. Polska jedynym krajem na świecie z taką definicją marihuany

Sejm przyjął dziś poprawkę do Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W myśl poprawki Polskie prawo będzie uznawało za narkotyk ?każdą naziemną część rośliny konopi?. Polska jest jedynym państwem na świecie z taką definicją ziela konopi.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW poprawkach do Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przyjętych dziś przez Sejm znalazła się nowa definicja ziela konopi, czyli marihuany. W myśl nowego brzmienia ustawy za marihuanę uznaje się "każdą naziemną część rośliny konopi (pojedynczą lub w mieszaninie), z wyłączeniem nasion".

Jak zwrócił uwagę Michał Kabaciński z Ruchu Palikota, Polska jest jedynym państwem na świecie z taką definicją ziela konopi. - Będziemy jednym państwem na świecie, które kara za np. łodygi konopi - powiedział Kabaciński. Poseł nawał zapis "bublem prawnym".

Siedmiu posłów przeciw, większość Ruchu Palikota wstrzymała się od głosu

Jak czytamy w uzasadnieniu zmiany, wcześniejsza definicja ziela konopi "rodziła wiele wątpliwości natury interpretacyjnej". Wcześniej za ziele konopi uznawano "kwiatowe lub owocujące wierzchołki" rośliny.

W myśl wcześniejszej definicji liście i łodygi uznawano za marihuanę tylko wtedy, gdy roślina nie wykształciła jeszcze kwiatów. Niezależnie od tego, konopie muszą zawierać powyżej 0,20% THC, aby być kwalifikowane jako narkotyk.

Za zmianą ustawy głosowało 265 posłów, głównie z koalicji rządzącej. Od głosu wstrzymało się 161 parlamentarzystów, w tym członkowie PiS, ale także m.in. Janusz Palikot i ośmiu innych posłów Twojego Ruchu. Kabaciński, który zabrał głos na mównicy, głosował przeciwko poprawkom. Ustawa, poza nową definicją suszu konopi, zmieniała 30 innych artykułów, w tym dotyczących dopalaczy.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!