Powitanie biskupa w przedszkolu jak podczas wizyty pierwszego sekretarza? "Och, radość to ogromna! Aż trzęsą ci się nogi!"

Najpopularniejszy materiał w serwisie dla nauczycieli? Scenariusz powitania księdza biskupa w przedszkolu i szkole podstawowej. A w nim m.in.: "Biskup nasz kochany zawita w nasze progi! Och, radość to ogromna! Aż trzęsą ci się nogi!" oraz "Ja się nie boję i idę chętnie, aby uściskać Cię mocno i pięknie. Bo jesteś zawsze taki kochany, dobry, troskliwy i wciąż roześmiany".

Na łamach serwisu Edux.pl zamieszczane są "publikacje edukacyjne nauczycieli rozmaitych szczebli kształcenia". Najpopularniejszym materiałem w tym tygodniu okazuje się "Scenariusz powitania księdza biskupa w przedszkolu i szkole podstawowej". Jak dowiadujemy się z opisu, scenariusz powitania biskupa został sporządzony na potrzebę wizyty hierarchy w Szkole Podstawowej nr 11 im. Kołłątaja w Gliwicach i przylegającego do niego przedszkola. Autorem jest nauczyciel muzyki i religii.

"Aż trzęsą ci się nogi"

Bezpośrednio po wejściu biskupa przedszkolaki i szkolny zespół muzyczny śpiewają m.in.:

Przedszkolak 2 :

Bo biskup nasz kochany

Zawita w nasze progi!

Och, radość to ogromna!

Przedszkolak 1 :

- Aż trzęsą ci się nogi!

Przedszkolak 2 :

Oj, troszkę to się boję,

Bo nasza przedszkolna grupa,

Jeszcze nie miała zaszczytu

Gościć księdza biskupa.

W scenariuszu pojawia się także dosyć osobliwa piosenka religijna, w której dzieci "klaszczą w tłuste łapki" i dziękują Bogu za "obie krzywe nogi". Dalej część formalna przywitania.

Uczeń 3 : Czcigodny Księże Biskupie!

Witamy Cię serdecznie w Szkole Podstawowej nr 11 z oddziałami przedszkolnymi. Bardzo cieszymy się, że jesteś wśród nas. Prosząc Cię o błogosławieństwo dla nas, naszych rodziców i nauczycieli, zapewniamy o naszej dziecięcej modlitwie za Ciebie, za biskupa Gerarda, naszą diecezję oraz za cały Chrystusowy Kościół. Szczęść Boże!

Po występach następuje "wręczenie kwiatów i upominków przygotowanych przez przedszkolaków" i "rozmowa księdza biskupa z dziećmi".

"Jesteś zawsze taki kochany"

Podobny scenariusz znajduje się też w przeznaczonym dla nauczycieli portalu wychowanieprzedszkolne.pl . W tym przypadku nie podano jednak konkretnej szkoły, w której powitanie biskupa miało miejsce.

Na początku dzieci śpiewają piosenkę "Bądź pozdrowiony gościu nasz" o zapalaniu "szczęśliwych ogni swoich serc". Po piosence biskupa ma przywitać dyrektor, a po nim 5- i 6-letnie dzieci recytują:

Recytator 1 : Co to za hałas słychać na sali?

Wszyscy : To serduszka przedszkolaków, każde jak młot wali!

Recytator II : Oj, nie dziw, że tak głośno, mocno uderzają,

Wszak to Jego Ekscelencję dzisiaj witać mają.

Recytator I : I choć jeszcze niezbyt duże, do łokcia ledwie sięgają,

Wznoszą noski swe ku górze i głośno wołają to, co każde serce bije:

Wszyscy : Niech dobry i kochany nasz Ksiądz Biskup - sto lat żyje!

Po wstępnym powitaniu, a przed wręczeniem kwiatów biskupowi przez dzieci z zespołu ludowego jedno z młodszych dzieci recytuje:

Jestem najmłodsza, więc mnie wysłali,

bo inne dzieci nie mają odwagi,

aby powitać Cię, Ekscelencjo

i prosić o Twoje błogosławieństwo.

A ja się nie boję i idę chętnie,

aby uściskać Cię mocno i pięknie.

Bo jesteś zawsze taki kochany,

dobry, troskliwy i wciąż roześmiany.

Niosę więc laurkę, za przyjazd dziękuję

oraz modlitwę mą obiecuję

Więcej o: