Nowo odkryty gatunek grzybów przypomina... małe ludziki

Mają parę "rąk", ciemną główkę na cienkiej "szyi" i łatwo wziąć je za małe lalki. Tak w skrócie można opisać nowo odkryty gatunek grzybów, o którym pisze portal Metro. Niestety, grzyby nie będą stanowiły ciekawostki na stołach - są niejadalne.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasGrzyby odkryte przez brytyjskiego naukowca, Jonathana Revetta, nazwano Geastrum britannicum . Ich nazwa nawiązuje do faktu, że gatunek występuje jedynie w Wielkiej Brytanii, podaje portal Metro .

Ten gatunek po raz pierwszy przyciągnął uwagę naukowca już w 2000 roku. Wtedy jednak eksperci badający małe grzyby uznali je jedynie za podgatunek większej grupy, powszechnie występującej w regionie.

Revett nie poprzestał jednak na tych ustaleniach. - Normalnie nie kwestionowałbym wyników badań, ale wiedziałem, że te grzyby są inne - mówił naukowiec. Jak okazało się po 15 latach, Brytyjczyk miał racę. Po badaniach DNA, przeprowadzonych przez hiszpańskich badaczy, okazało się, że małe grzyby mają inny kod genetyczny i są de facto osobnym gatunkiem.

Nowo odkryte grzyby nie są jadalne

Jak przyznaje Revett, to właśnie nietypowy kształt grzybów przyciągnął jego uwagę. - To naprawdę nietypowe, że ich wygląd przypomina ludziki z małą głową i rękoma.

Jak informuje " The Telegraph ", małe grzyby zaczynają rosnąc jako nadmuchana kulka. Z czasem ich "skóra" pęka, tworząc nietypowy kształt. Grzyby nie są trujące, nie nadają się jednak do jedzenia.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!