Marcinkiewicz o PiS: Ideowo Radio Maryja, gospodarczo Samoobrona. To już inna partia

"PiS przyjęło ideowy program Radia Maryja i gospodarczy program populistycznej Samoobrony, a nawet ich sposób prowadzenia polityki" - ubolewa w "Rzeczpospolitej" Kazimierz Marcinkiewicz. Ostro ocenia też kampanię prezydencką. Nazywa ją "kuriozalną i plastikową".

"Kuriozalna, sztuczna, tabloidalna i plastikowa" - mówi o kampanii wyborczej Kazimierz Marcinkiewicz, były premier i polityk PiS, w rozmowie dla "Rzeczpospolitej".

"To jest kuriozum tej kampanii"

Dalej Marcinkiewicz wskazuje, że kampania jest "nudna i niejako nie na temat". Byłemu politykowi brakuje dyskusji nad stanem demokracji i gospodarki. Wskazuje, że jeśli już poruszane są tematy poważne, to albo wykraczają one poza kompetencje głowy państwa, albo podlane są populistycznym sosem. "To jest kuriozum tej kampanii. Padają propozycje, których prezydent nie jest w stanie zrealizować" - ubolewa.

"On prowadzi najbardziej dynamiczną kampanię" - mówi o Andrzeju Dudzie Marcinkiewicz. "Jest też bardzo pracowity. Pozytywnie mnie tym zaskoczył" - dodaje. Jednocześnie jednak wskazuje, że w jego zachowaniu brak swobody i samodzielności. "Brakuje mu siły naturalnego lidera i zwycięzcy. Nie przekonał mnie do siebie" - zaznacza.

"To już inny PiS"

Marcinkiewicz sugeruje też, że PiS nie ma poważnego programu gospodarczego. Zaznacza, że większość jego twórców z lat 2005-2007 już z PiS odeszło. "Partia przyjęła ideowy program Radia Maryja i gospodarczy program populistycznej Samoobrony, a nawet ich sposób prowadzenia polityki. To już inny PiS" - kwituje.

Cała rozmowa w najnowszej "Rzeczpospolitej"

Więcej o: