Egzamin gimnazjalny 2015: nowe zasady. Matematyka po raz pierwszy z rewolucyjną metodą sprawdzania

Egzamin gimnazjalny przechodzi w tym roku małą rewolucję. W połowie komisji obwodowych odpowiedzi z części matematycznej zostaną sprawdzone za pomocą nowej metody. Nauczyciel wykona pracę w domu, ale zarazem będzie lepiej kontrolowany.

Polub i bądź na bieżąco!Tegoroczny egzamin gimnazjalny odbywa się w dniach 21-23 kwietnia. We wtorek 21 kwietnia gimnazjaliści pisali egzamin z historii i WOS-u oraz z języka polskiego .

W środę 22 kwietnia odbędzie się test z przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka i geografia) oraz z matematyki. Z kolei w czwartek 23 kwietnia będzie miał miejsce egzamin gimnazjalny z języka obcego - na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Nowatorskie zmiany dotyczą w tym roku egzaminu z matematyki . Nauczyciele z czterech z ośmiu okręgowych komisji egzaminacyjnych zastosują tzw. e-ocenianie , czyli elektroniczny system oceniania.

Zobacz wideo

Egzamin gimnazjalny 2015. Które komisje inaczej sprawdzą?

Zadania otwarte z matematyki zostaną sprawdzone przez nauczycieli w okręgowych komisjach egzaminacyjnych w Jaworznie, Krakowie, Łodzi oraz Wrocławiu, czyli dotyczy to województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Pozostałe OKE będą sprawdzały egzamin gimnazjalny metodą tradycyjną.

- Nad e-ocenianiem pracujemy od kilku lat. W tym roku będzie pracowało w ten sposób 750 przeszkolonych specjalnie egzaminatorów - mówi "Gazecie Wyborczej" dr Marcin Smolik, szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej . Dodaje, że przeprowadzono już kilka testów, które zostały bardzo pozytywnie ocenione przez nauczycieli. E-oceniania polscy nauczyciele uczyli się między innymi od Brytyjczyków, którzy rozwiązanie to z powodzeniem stosują już od lat.

Egzamin gimnazjalny. Przecieki pytań, arkusze krążące w internecie? To plotki >>

Zobacz wideo

Egzamin gimnazjalny 2015: na czym polega e-ocenianie

Egzamin gimnazjalny z matematyki nie będzie już sprawdzany w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach ani w wersji papierowej - przynajmniej jeśli chodzi o pytania otwarte. Zostaną one zeskanowane, a nauczyciele będą je oceniać na ekranie komputera, wykorzystując specjalne oprogramowanie. Co więcej, proces sprawdzania będzie bardziej anonimowy i lepiej kontrolowany. Nauczyciele co jakiś czas będą dostawać do sprawdzenia tzw. ziarenko, czyli zadanie ocenione wcześniej w sposób modelowy, mające na celu sprawdzenie pracy egzaminatora.

Zobacz wideo

Nauczyciele sprawdzający egzamin gimnazjalny za pomocą nowej metody będą mogli zrobić to w domu, w dogodnej dla nich chwili. Będą oni też sprawdzać tylko jeden rodzaj zadań, a nie cały egzamin ucznia - ma to przyczynić się do zwiększenia specjalizacji danego egzaminatora oraz zmniejszyć tzw. efekt halo, czyli sugerowanie się przy sprawdzaniu zadań wynikiem poprzednich ćwiczeń.

Zobacz wideo

Egzamin gimnazjalny - potrafisz go rozwiązać? Sprawdź swoją wiedzę w QUIZIE

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: