Witkowski nie wyda w terminie swojej książki. Wydawnictwo zawiesza współpracę przez aferę z kapeluszem?

Michał Witkowski miał wkrótce cieszyć się premierą swojej nowej książki "Fynf und cwancyś", ale wydawnictwo Znak usunęło ją ze sklepu internetowego i przyznało, że nie ukaże się ona w planowanym terminie. Jeden z recenzentów książki donosi, że wydawnictwo wysłało mu informację o "zawieszeniu prac" nad publikacją. Czy to skutek afery ws. czapki z symbolem "SS"?

Polub i bądź na bieżąco!Recenzenci, którzy jeszcze kilka dni temu dostali egzemplarze robocze najnowszej książki Michała Witkowskiego pt. "Fynf und cwancyś", w poniedziałek wieczorem mieli dostać informację, że prace nad książką zostały zawieszone. O sprawie napisał na Facebooku Paweł Dunin-Wąsowicz, właściciel wydawnictwa Lampa i Iskra Boża i redaktor naczelny pisma literackiego "Lampa".

- Parę dni temu dostałem z wydawnictwa Znak egz. recenzencki (tzw. prebook) nowej powieści Michała Witkowskiego. A przed chwilą dostałem też mejla z tegoż wydawnictwa o treści: "zdecydowaliśmy się na zawieszenie prac nad książką "Fynf und cwancyś" M. Witkowskiego, co oznacza, że książka nie ukaże się w planowanym terminie". Ciekawe, czy wpływ na to miało zdjęcie w czapce z wiadomym emblematem - wyjaśnił Dunin-Wąsowicz.

Czy to prawda? Wydawnictwo nie chce komentować sprawy. Oskar Blachut zajmujący się promocją nowej książki Witkowskiego w rozmowie z Gazeta.pl przyznał jedynie, że książka nie ukaże się w planowanym terminie.

Witkowski: "Nie przyglądałem mu się wnikliwie"

Michał Witkowski w dzień poprzedzający obchody 72. rocznicy powstania w getcie warszawskim pojawił się na imprezie z okazji Fashion Week Poland w kapeluszu z aplikacją układającą się w symbol "SS". Wywołało to ogromne oburzenie. Sam Witkowski tłumaczy, że nie miał zamiaru propagowania jakichkolwiek ideologii, a symbolu "SS" na swoim kapeluszu nawet nie zauważył.

- Kapelusz wraz z elementami stylizacji przygotowywał mi stylista, a otrzymałem go przed samym pokazem, tak też nie przyglądałem mu się zbyt wnikliwie - tłumaczy w przeprosinach na Facebooku. - Założyłem kapelusz, nie mając świadomości, że mógłby on kogoś urazić. Chciałbym nadmienić, że w momencie, kiedy zwrócono mi uwagę, że naszyte na kapelusz części tkaniny mogą zostać odczytane jako symbol SS, natychmiast się go pozbyłem - zapewnia.

Autorem kapelusza jest Jacek Olejniczak, fryzjer i projektant kapeluszy, którego Witkowski nazywa swoim "dyrektorem artystycznym".

Nowa powieść Michała Witkowskiego miała być kontynuacją wydanego w 2005 roku "Lubiewa", jego pierwszej powieści, dzięki której zyskał popularność i uznanie jako pisarz. Książka "Fynf und cwancyś" została już usunięta ze sklepu internetowego wydawnictwa Znak, gdzie wcześniej można ją było kupić w przedsprzedaży.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!