Potwór z Loch Ness w Google Doodle. Nessie poszukiwana już od 81 lat

Potwór z Loch Ness, rzekomo zamieszkujący jezioro w Szkocji, jest poszukiwany od 81 lat. Sądzono, że może być prehistorycznym gadem, szukano go łodziami podwodnymi. Przypomina o tym Google Doodle, czyli logo wyszukiwarki zmienione na specjalną okazję.

Polub i bądź na bieżąco!Potwór z Loch Ness rzekomo był widywany na przestrzeni stuleci, ale popularna legenda narodziła się dopiero w 1933 roku. Wtedy właściciel lokalnego hotelu relacjonował dla szkockiej gazety rzekome spotkanie ze "stworzeniem przypominającym wieloryba". Krótko po tym na łamach prasy po raz pierwszy pojawiło się określenie "potwór".

embed

Przed końcem roku kilkadziesiąt osób twierdziło, że widziało dziwne zwierzę w wodach Loch Ness. Wtedy też zaczęły pojawiać się pierwsze zdjęcia, rzekomo pokazujące stworzenie. Rozpoczęła się era poszukiwań i legenda potwora z Loch Ness.

O tajemniczych zdjęciach satelitarnych, które miały być dowodem na istnie potwora z Loch Ness, pisaliśmy na gazeta.pl już wcześniej>>>

Potwora z Loch Ness szukano nawet za pomocą łodzi podwodnych

Z 1934 roku pochodzi jedno z najsłynniejszych zdjęć potwora, nazwanego pieszczotliwie "Nessie". Na fotografii, wykonanej prawdopodobnie przez londyńskiego lekarza, widać głowę i szyję wystające z tafli jeziora. Przez lata uznawano je za dowód istnienie potwora, a dopiero z czasem okazało się, że zdjęcie było fałszywką.

Relacje osób twierdzących, że widziało Nessie, pojawiały się dalej na przestrzeni XX wieku. Tymczasem rzekomy potwór z Loch Ness stał się elementem popkultury. Pojawiał się w literaturze, piosenkach i filmach.

Wiele osób traktowało sprawę poważnie. Odbyło się w sumie kilka ekspedycji mających na celu odnalezienie zwierzęcia. Używano do tego nawet łodzi podwodnych.

Potwór z Loch Ness: Plezjozaur czy... foka?

Entuzjaści teorii o potworze z Loch Ness wierzyli, że może on być wielkim zwierzęciem, które w jakiś sposób przetrwało z czasów prehistorycznych. Sądzono, że może to być stworzenie podobne do plezjozaura, wielkiego gada morskiego, który wymarł miliony lat temu.

Bardziej racjonalne wyjaśnienia mówią o tym, że świadkowie zamiast prehistorycznego potwora mogli widzieć po prostu fokę lub dużą rybę, a wyobraźnia i legendy sprawiły, że ludzie widzieli w nich potwora.

Nawet bez legendarnego potwora Loch Ness jest niezwykłym jeziorem i popularnym celem dla turystów. To największy słodkowodny zbiornik w Wielkiej Brytanii. Podłużne jezioro liczy prawie 40 km długości, z kolei jego średnia szerokość to tylko ok. 1600 metrów. Osadzający się na dnie torf nadaje wodzie ciemne zabarwienie i jest przyczyną niskiej widoczności.

Google Doodle to zmienione logo największej wyszukiwarki internetowej, które często w zabawny sposób przypomina o rocznicach, świętach i ciekawostkach, jak np. . urodziny twórcy indyjskiej konstytucji czy wynalazcy zupki chińskiej . Słowo "doodle" oznacza po angielsku "gryzmolenie".

Potwór z Loch Ness to legenda, jednak istnieją też fakty tak nieprawdopodobne, że brzmią jak mity. Zobacz pięć faktów, które wydają się mitami.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: