Łódka z plastikowych butelek? Młodzi Palestyńczycy walczą o normalność. "Jeśli mieszkasz w Gazie, to znaczy, że jesteś uwięziony"

Strefa Gazy jest terytorium zamkniętym i odgrodzonym przez Izraelczyków od strony lądowej, a od 2006 roku również morskiej. Niewielka Gaza jest domem dla ponad 1.8 miliona ludzi. Baha Abed wraz z kuzynem zbudowali własnoręcznie łódkę, której metalowy szkielet zrobiony jest ze znalezionego złomu, a cała reszta z ponad tysiąca zielonych plastikowych butelek. - Chcieliśmy zrobić coś z tą wszechobecną depresją, która wynika z tego, że utknęliśmy tu w Gazie, dzięki łodzi możemy pływać i łowić ryby - tłumaczył Abed.

Paru młodych Palestyńczyków ze Strefy Gazy postanowiło sprzeciwić się ograniczeniom nakładanym na nich przez władze Izraela. W ramach oporu zbudowali łódkę z ponad tysiąca plastikowych butelek.

Gaza

Strefa Gazy jest terytorium zamkniętym i odgrodzonym przez Izraelczyków od strony lądowej, a od 2006 roku również morskiej. Niewielki teren jest domem dla ponad 1.8 miliona ludzi. - Jeśli mieszkasz w Gazie, to znaczy, że jesteś uwięziony - tłumaczył " Al-Arabiji " 25 elektryk i twórca łodzi Baha Abed. Baha wraz z kuzynem, prawnikiem, Mohammedem Abedem zbudowali własnoręcznie łódkę, której metalowy szkielet zrobiony jest ze znalezionego złomu, a cała reszta z ponad tysiąca zielonych plastikowych butelek. Skonstruowanie łodzi zajęło mężczyznom ponad trzy miesiące i pochłonęło ponad pięćset dolarów. - Trwało to dość długo, bo prąd mamy tylko przez sześć godzin w ciągu dnia - tłumaczył Bahar.

Po co tyle zachodu?

Jak tłumaczą twórcy łodzi, chodziło o to by dać ludziom nadzieję i pokazać, że mimo wszystko da się w Gazie robić przyjemne rzeczy. Dzięki łodzi mężczyźni w końcu mogą łowić ryby, a nawet, jak dodają, pływać dla przyjemności. - Chcieliśmy zrobić coś z tą nieznośną, wszechobecną depresją, która wynika z tego, że utknęliśmy tu w Gazie i nie ma drogi wyjścia. To coś nowego, być może dziwnego, ale z pewnością daje nam dużo radości - opowiadał Mohammed. Łódź ma cztery metry długości i dwa szerokości, a na jej przedzie powiewa palestyńska flaga. Podbiła również serca internautów, którzy na Twitterze i Facebooku udostępniają jej zdjęcia.

Więcej o: