Brazylia. Transseksualistka trafiła do więzienia dla mężczyzn. Pobili ją i ogolili jej głowę

Transseksualistka Veronica Bolina trafiła do więzienia dla mężczyzn za usiłowanie zabójstwa. Parę dni później została dotkliwie pobita. Środowiska LGBT przypominają, że to nie pierwszy przypadek prześladowania osób transpłciowych w Brazylii.

Polub i bądź na bieżąco! Veronica Bolina została aresztowana w Sao Paulo 10 kwietnia za usiłowanie zabicia swojej starszej sąsiadki. Transseksualistka trafiła do więzienia dla mężczyzn. Kilka dni później w sieci pojawiły się zdjęcia, jak leży skuta, pobita, w odartych ubraniach, z ogoloną głową. Nad nią stoją uzbrojeni strażnicy.

Portal Fusion.net podaje , że według niektórych źródeł Bolina została pobita przez policję. - Te zdjęcia są szokująco brutalne. Policja nie uszanowała jej tożsamości płciowej - powiedziała brazylijska aktywistka LGBT Alessandra Ramos.

Policja z kolei twierdzi, że Bolina została pobita przez współwięźniów. Gdy strażnik próbował ich rozdzielić, Bolina próbowała odgryźć mu ucho. Sprawę bada policja w Sao Paulo. Transseksualistka zeznała, że nie była torturowana przez funkcjonariuszy, a jedynie powstrzymywana przez nich, by nie atakowała strażnika. Jej obrońca zasugerował, że mogła być zmuszona do złożenia takich zeznań.

113 morderstw transseksualistów w Brazylii w 2014 roku

Brazylijskie środowiska LGBT również podważają tę wersję wydarzeń. Grupo Gay de Bahia - najstarsza organizacja, która broni praw osób homoseksualnych w Brazylii - zwraca uwagę, że to kolejny przypadek agresji wobec osób transseksualnych. Potwierdzili, że w zeszłym roku doszło do 113 morderstw transseksualistów w Brazylii. Na swoim blogu dokumentują każdy taki przypadek.

Internauci, w ramach solidarności, zaczęli publikować na Twitterze i Facebooku zdjęcia Boliny z hasłem: "Somos todas Veronica" ("Wszyscy jesteśmy Veronicą").

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: