Child Alert zadziałał. Maja odnaleziona: Niemcy przekażą porywacza stronie polskiej. Za kilka dni będzie w Szczecinie

10-letnia Maja odnaleziona dzięki Child Alert. Niemcy zgodnie ze swoimi wewnętrznymi przepisami zdecydowali się przekazać stronie polskiej Adriana M., porywacza dziewczynki - dowiedział się reporter TOK FM Sebastian Wierciak

31-latek porwał Maję w Polsce, zatrzymany został blisko granicy, co pozwoliło niemieckiej stronie na skorzystanie ze swoich wewnętrznych przepisów i zdecydowało o pilnym przekazaniu Adriana M. stronie polskiej. Porywacz wyraził na to zgodę, co znacznie skraca procedury.

Sąd w Szczecinie wydał już decyzję o aresztowaniu oraz list gończy. Nie będzie potrzeby przygotowywania europejskiego nakazu aresztowania. Adrian M. zostanie przewieziony do Szczecina, gdy tylko będzie gotowa na to niemiecka policja, prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia

Poszukiwana od wtorku 10-letnia Maja z Wołczkowa pod Szczecinem została odnaleziona na terenie Niemiec. Policja zatrzymała w tej sprawie mężczyznę, który był przy dziewczynce. Był on już notowany za porwanie dziecka w W. Brytanii. Stan dziewczynki jest dobry.

Podejrzany samochód na monitoringu

Dziewczynka zaginęła we wtorek, podczas powrotu do domu ze szkoły. Została zarejestrowana na miejskim monitoringu do momentu wejścia w uliczkę, przy której mieszkała. Policja poszukiwała samochodu, który był w pobliżu miejsca zaginięcia dziecka.

- Zawiadomienie o zaginięciu dziecka złożył ojciec. Zaczęła się pojawiać jedna z wersji, w której podejrzewaliśmy, że mogło dojść do porwania - powiedział podczas briefingu rzecznik policji Mariusz Sokołowski. Jak dodał, policja ustaliła właścicielkę samochodu, która powiedziała, że auto pożyczyła innej osobie. Okazało się, że pojazd może się przemieszczać w kierunku Niemiec. Gdy ustalono dane mężczyzny, wyszło na jaw, że był on notowany za uprowadzenie 9-letniego dziecka w W. Brytanii, gdzie odbywał za to wyrok.

System Child Alert

Sokołowski dodał, że tzw. Child Alert uruchomiono w nocy, gdy była pewność, że doszło do przestępstwa.

Rzecznik ujawnił, że o godz. 11 w środę do policji niemieckiej dotarła informacja, że poszukiwany samochód stoi przy autostradzie w miejscowości Friedland. Byli w nim mężczyzna i dziecko.

Jak mówił Sokołowski, dzięki pracy 150 funkcjonariuszy polskiej policji i współpracy z innymi krajami - w tym z policją niemiecką, gdzie zatrzymano mężczyznę, z którym była poszukiwana dziewczynka - udało się sprawę zakończyć szczęśliwie. Jak dodał, informacja o zaginięciu dziecka podawana była m.in. w Niemczech na billboardach i w środkach komunikacji. Rozpowszechniano też informację o poszukiwanym samochodzie.

Naczelnik Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Grzegorz Prusak podał, że zdecydował o uruchomieniu Child Alert, ponieważ informacje, które docierały do centrum, świadczyły, że mogło dojść do porwania i może być zagrożone życie i zdrowie dziecka. Jak dodał, w tej sprawie na infolinię zadzwoniło 220 osób. - Część z tych informacji okazała się dla nas przydatna - dodał.

Policjanci podczas poszukiwań znaleźli 13 kilometrów od granicy but należący do dziewczynki. Jak powiedział Sokołowski, ślad zidentyfikował wujek dziewczynki. - To świadczyło, że sprawa jest bardzo poważna, że dziewczynka jest po stronie niemieckiej i trzeba szybko działać - dodał Sokołowski.

Więcej o: