"Top Model" zdaniem sądu "promowało nagość i wywierało zły wpływ na nieletnich". TVN zapłaci 150 tys. zł kary

"Top Model" w niektórych odcinkach "propagowało nagość" i "naruszało godność kobiet" - tak uznała KRRiT w 2012 roku. Teraz Sąd Apelacyjny w Warszawie przychylił się do tej decyzji. Sprawa dotyczyła m.in. odcinka, w którym jeden z jurorów dotykał piersi biorącej udział w programie Angeliki Fajcht.

Polub i bądź na bieżąco!"Top Model" w trzech odcinkach miało nieodpowiedni odznaczony minimalny wiek widzów, program promował nagość i poniżał uczestniczki, a TVN naruszyło Ustawę o radiofonii i telewizji - uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie

Stacja TVN przegrała przed sądem proces z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Sprawa dotyczyła trzech odcinków programu "Top Model", które emitowano jesienią 2011 roku. Jak przypominają wirtualnemedia.pl , w jednym z odcinków juror programu Dawid Woliński dotykał piersi uczestniczki "Top Model" Angeliki Fajcht.

KRRiT otrzymała w tej sprawie skargi od widzów, a w 2012 roku Rada postanowiła ukarać TVN za łamanie przepisów o ochronie osób małoletnich i rozpowszechniania treści dyskryminujących.

KRRiT: "Top Model" wywierał negatywny wpływ na nieletnich

W 2012 roku Krajowa Rada postanowiła nałożyć na TVN karę 200 tys zł . Zdaniem KRRiT program mógł "wywierać negatywny wpływ na prawidłowy rozwój psychiczny, fizyczny i moralny osób małoletnich".

Rada uznała też, że zachowanie jurorów było niewłaściwie i naruszało godność kobiet oraz że w "Top Model" promowano nadmierne odchudzanie i nagość. W związku z tym KRRiT uznała, że trzy odcinki programu powinny zawierać oznaczenie nie "od lat 12", ale "od lat 18".

Sprawę do KRRiT skierowała Elżbieta Radziszewska, ówczesna pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania. Zarzuciła twórcom programu "deprecjonowanie kompetencji intelektualnych uczestniczek" oraz zwróciła uwagę, że "dotykanie intymnych części ciała modelek, m.in. obmacywanie piersi, narusza godność kobiet oraz stwarza wobec nich poniżającą, upokarzającą atmosferę".

To drugi wyrok w tej sprawie

TVN odwołało się od tej decyzji, a w styczniu 2014 roku sąd okręgowy przyznał rację stacji. Decyzja KRRiT o nałożeniu 200 tys. zł kary została uchylona. Z kolei od tego wyroku odwołała się Rada.

Do apelacji KRRiT przychylił się Sąd Apelacyjny w Warszawie. W prawomocnym wyroku zgodził się na nałożenie na TVN zmniejszonej kary w wysokości 150 tys. zł.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: