Afera lekowa. Kopacz: Prawo już zmienione. Jeśli proceder będzie trwał, kategoryczne rozwiązania

Afera lekowa. Ewa Kopacz zapewniała w Poranku Radia TOK FM, że nowelizacja ustawy refundacyjnej uniemożliwiająca nielegalny eksport leków za granicę została już zatwierdzona przez Sejm. - Jeśli ten proceder będzie trwał, rozwiązania będą kategoryczne - zapowiedziała.

Ewa Kopacz komentowała w Poranku Radia TOK FM aferę lekową. Według dokumentów, do których dotarło Radio TOK FM, Ministerstwo Zdrowia zezwala hurtownikom obchodzić ustawę refundacyjną i eksportować leki za granicę po wyższych niż ustalone cenach . Skutek? W polskich aptekach brakuje wielu leków.

Żakowski: Sprawa wygląda grubo. Arłukowicz do dymisji >>>

Dominika Wielowieyska: Ministerstwo Zdrowia samo zachęciło do masowego wywożenia leków za granicę. Urzędnicy zawalili sprawę, nie postawili bariery.

Ewa Kopacz: - Taką barierą jest nieuczciwe traktowanie zapisów obowiązującej ustawy refundacyjnej. Wszyscy, którzy uczestniczą w dystrybucji na polski rynek, do polskich pacjentów, szpitali, przychodni, powinni przestrzegać zapisów, że obowiązkiem hurtowni, apteki, jest dostarczenie leków przede wszystkim na polski rynek.

Ale urzędnicza interpretacja głosi, że marże nie mają zastosowania do sprzedaży za granicę. To zachęciło hurtowników do takiego procederu.

- Powinna zachęcać do tego, że mając hurtownię w Polsce, powinno się trzymać prawa, które nakazuje dystrybucję w pierwszej kolejności do polskich aptek i polskich pacjentów.

Czy zmiana prawa, która zahamuje ten proceder, przyspieszy?

- Ono już zostało zmienione. Już zostało przeprocedowane przez Sejm. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu...

Jest jeszcze Senat.

- Ale ustawa została przyjęta przez Sejm. Wywóz leków przez hurtownie będzie mógł nastąpić tylko, kiedy główny inspektor farmaceutyczny wyrazi na to zgodę. Jeśli ten proceder będzie trwał i jakakolwiek hurtownia nie zastosuje się do tego przepisu, rozwiązania będą kategoryczne.

Więcej o: