Günter Grass nie żyje. Autor "Blaszanego bębenka" miał 87 lat

Günter Grass umarł dziś rano w klinice w Lubece - poinformowało wydawnictwo Steidl-Verlag. Niemiecki noblista miał 87 lat.

"Pani Dyrektor Biura Kultury przyniosła smutną wiadomość. Odszedł od nas dziś rano noblista, Honorowy Obywatel Gdańska Günter Grass" - poinformował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Później tę informację potwierdziło wydawnictwo Steidl-Verlag, z którym Grass był związany.

"Blaszany bębenek" to najsłynniejsza jego powieść

Pisarz urodził się 16 października 1927 w Wolnym Mieście Gdańsku. Jego ojciec był niemieckim kupcem, a matka Kaszubką. Grass otrzymał w 1999 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Sławę międzynarodową przyniosła mu tzw. gdańska trylogia - powieści "Blaszany bębenek" (1959), "Kot i mysz" (1961) i "Psie lata" (1963). Najsłynniejszą z nich jest pierwsza część, którą zaadaptował w 1979 Volker Schlöndorff. Trylogia opowiada o początkach faszyzmu w Wolnym Mieście Gdańsku, mieście na pograniczu kulturowym Polaków i Niemców.

Grass wielokrotnie angażował się politycznie - w latach 60. i 70. popierał politykę pojednania z Polską kanclerza Willy'ego Brandta. Był przeciwnikiem zjednoczenia Niemiec, ostro krytykował interwencję USA w Iraku. W 2006 roku nieoczekiwanie ujawnił, że pod koniec wojny jako 17-latek służył w hitlerowskiej formacji wojskowej Waffen-SS.

Możesz obejrzeć ekranizację "Blaszanego bębenka" bezpłatnie na Kinoplex.pl

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: