Turcja: po raz pierwszy od ponad 80 lat w muzeum Hagia Sophia recytowano wersety Koranu

W dawnej bazylice chrześcijańskiej Mądrości Bożej (Hagia Sophia) w Stambule, później zamienionej na meczet, a od 1935 będącej muzeum, po raz pierwszy od 85 lat odczytano sury Koranu. Nastąpiło to z okazji otwarcia wystawy "Miłość Proroka", zorganizowanej pod patronatem Urzędu Spraw Religijnych (Diyanet) w związku z rocznicą urodzin Mahometa.

W czasie uroczystości otwarcia imam Ali Tel z meczetu Ahmet Hamdi Akseki w Ankarze odmówił kilka wersetów

świętej księgi islamu. Obecni byli m.in. dyrektor Diyanetu Mehmet Görmez, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Turystyki Ahmet Haluk i gubernator Stambułu Vasip Szczahin.

Bazylika Mądrości Bożej była budowana jako główny kościół wschodniego chrześcijaństwa, a jej budowę ukończono w 537. W ciągu wieków rozbudowywano ją i upiększano tak, iż była jedną z najwspanialszych świątyń całego świata chrześcijańskiego. Po ponad 1000 lat służenia chrześcijanom przeszła w 1453, po zdobyciu miasta przez Turków Osmańskich, w ręce muzułmanów, którzy natychmiast zamienili ją na meczet. W 1935 nowy rząd turecki, który m.in. ogłosił świeckość państwa, zamienił dotychczasową świątynię na muzeum.

Od wielu lat radykalne środowiska islamskie domagają się ponownego otwarcia Hagia Sophia dla kultu religijnego jako meczetu. Przeciwko temu stanowczo protestują prawosławni w Grecji i na miejscu, m.in. patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, który kilkakrotnie przypominał, że budynek ten powstał jako świątynia chrześcijańska i albo powinien wrócić do chrześcijan, albo - jeśli byłoby to niemożliwe - pozostać muzeum.

Więcej o: