"Młodzi Izraelczycy jeżdżą do Auschwitz - młodzi Polacy powinni jeździć na kresy" - proponuje b. szef RWE

"Akcja "Pana Tadeusza" rozgrywa się za granicami dzisiejszej Polski. Tak samo akcja "Beniowskiego". Tak samo "Nad Niemnem" czy Trylogii. Cóż, Mickiewicz urodził się za granicą, Słowacki na dzisiejszej Ukrainie, Orzeszkowa na dzisiejszej Białorusi" - przypomina Zdzisław Najder. Były szef Radia Wolna Europa proponuje, by "pielgrzymki na dawne wschodnie rubieże Rzeczypospolitej" stały się obowiązkiem dla uczniów.

Według Zdzisława Najdera Polska powinna wziąć przykład z Izraela i organizowanych dla młodych Izraelczyków wyjazdów do Polski, które mają być nie tylko lekcją historii. "Tak jak młodzi Żydzi w Izraelu nie mogą zdawać matury bez uprzedniego odwiedzenia Auschwitz, tak młodzi Polacy powinni być zobowiązani do odbycia pielgrzymki na dawne wschodnie rubieże Rzeczypospolitej" - proponuje w "Rzeczpospolitej" były szef RWE.

"Polska wyobrażona"

Były szef Radia Wolna Europa przekonuje, że "Polska wyobrażona leży w innym miejscu niż Polska oficjalna i urzędowa", istniejąca w obecnych granicach od końca II wojny światowej. Wszak w szkole uczniowie praktycznie od pierwszych klas czytają o Polsce, której dziś nie ma.

"Akcja "Pana Tadeusza" rozgrywa się za granicami dzisiejszej Polski. Tak samo akcja "Beniowskiego". Tak samo "Nad Niemnem" czy Trylogii. Cóż, Mickiewicz urodził się za granicą (i nigdy nie był ani w Krakowie, ani w Warszawie), Słowacki na dzisiejszej Ukrainie, Orzeszkowa na dzisiejszej Białorusi. Białorusinem z urodzenia był Moniuszko; Litwinem - Piłsudski. Nawet arcypolski Aleksander Fredro spoczywa w rodzinnych Rudkach - koło Lwowa, za granicą" - wylicza Najder.

I proponuje, by nim wyjazdy dla licealistów pojawią się w programie szkolnym, przykład powinni dać politycy. Przede wszystkim ci, którzy walczą o prezydenturę. Jak zauważył Zdzisław Najder, skoro prezydent Komorowski jest - zgodnie z konstytucją - zwierzchnikiem polskich sił zbrojnych , to "zamiast tracić czas na kampanię wyborczą" powinien "odbyć jako pierwszy pielgrzymkę".

Więcej o: