Wojna na Ukrainie. Doniecka Republika Ludowa podłączona do rosyjskiego systemu bankowego

Władze Donieckiej Republiki Ludowej znalazły sposób na transfer pieniędzy z Rosji. Rosyjski portal RBK przeprowadził śledztwo dziennikarskie i wyjaśnił, jak działa system ?Anielik?, który zapewnia mieszkańcom DRL usługi finansowe rosyjskich banków - m.in. Promswiaźbank i Transkapitałbank.

Od listopada 2014 roku mieszkańcy samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej nie mogą korzystać z ukraińskich usług bankowych. Wszystkie oddziały ukraińskich banków zostały zamknięte, a bankomaty i terminale w sklepach wyłączone. Żeby wypłacić pieniądze z konta, mieszkańcy musieli jechać na terytorium znajdujące się pod kontrolą Ukrainy albo do Rosji.

W styczniu pisaliśmy o tym , że mieszkańcy organizują specjalne busy, by pojechać "na ukraińską stronę" i wypłacić pieniądze z bankomatu. Powstał w zamian "bank centralny", który obsługiwał jedynie wpłaty gotówką za usługi komunalne. Dziś, jak piszą rosyjscy dziennikarze z RBK , ten problem się skończył. Od 31 marca oddziały "centralnego banku republiki DRL" w Doniecku wznowiły usługi wypłat gotówki. Można wypłacać i wpłacać pieniądze. Transfery na razie możliwe są do Rosji, wkrótce mają być też dostępne transfery do wszystkich krajów WNP - powiedziała na łamach RBK "zastępca ministra finansów DRL" Oksana Taran.

"Miejsce otrzymania": Rostów nad Donem

To duże ułatwienie dla mieszkańców, mimo że instrukcja wpłat i wypłat jest specyficzna. Działa na bazie systemu "Anielik", który należy do rosyjskiego banku Anielik.ru. Sposób jest prosty. W oddziale "banku centralnego" mieszkańcy przelewają pieniądze na podane konto. Godzinę później mogą odebrać już gotówkę w tej samej placówce.

Żeby prawidłowo wypełnić blankiet przelewu, należy w rubrykę "miejsce otrzymania" wpisać nie Donieck, lecz siedzibę firmy Bankomatika w Rostowie nad Donem. Maksymalna suma przelewu to 15 tysięcy rubli (około tysiąca złotych).

Anielik zaprzecza

"Gotówka nie jest przewożona każdego dnia przez granicę. Każda ze stron wydaje pieniądze z własnej kasy, a pod koniec miesiąca się rozliczają" - powiedział RBK anonimowy rozmówca z "rządu DRL".

Do DRL można przesyłać też pieniądze z Rosji. Jak twierdzi RBK, na stronie internetowej "ministerstwa finansów DRL" jakiś czas temu można było zobaczyć spis banków w Moskwie (35 oddziałów) i w 56 regionach Rosji, skąd można wysyłać pieniądze do DRL. Spis już został usunięty. Jak ustalili dziennikarze, niektóre moskiewskie adresy placówek to siedziby rosyjskich banków Promswiaźbank i Transkapitałbank.

Zarówno Bankomatika, jak i Anielik.ru zaprzeczyli, że wyżej opisany schemat pozwala na obsługę finansową mieszkańców DRL. - Bankomatika to standardowy uczestnik systemu płatniczego "Anielik", który przyjmuje przelewy od osób fizycznych w swoim punkcie w Rostowie nad Donem - powiedział przedstawiciel Anielik.ru dziennikarzom RBK.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: