Katastrofa smoleńska. Kaczyński w "GP" przed 5. rocznicą: Odpowiedzialni są Komorowski, Tusk, BOR i przemysł pogardy

- Bardziej nawet niż Tusk za katastrofę smoleńską odpowiedzialny jest Komorowski - mówi w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" prezes PiS Jarosław Kaczyński. Atakuje prezydenta także za jego działania po katastrofie, a wyborców PO nazywa "ludźmi, którym Bóg nie dał dużo rozumu".

W rozmowie z "Gazetą Polską" prezes PiS ostro atakuje Bronisława Komorowskiego. - Nie można mieć wątpliwości, że moralna odpowiedzialność spada na tych, którzy rządzili. Na Donalda Tuska i nawet w większej mierze na Komorowskiego - stwierdza Kaczyński.

Prezes PiS mówi, że nie chce sugerować, iż doszło do zamachu, ale wysuwa bardzo wiele oskarżeń o "moralną odpowiedzialność" i przyczynienie się do katastrofy. Wśród współodpowiedzialnych wymienia BOR (nie zapewniło "właściwej ochrony"), Tomasza Arabskiego (uczestniczył w przygotowaniu wizyty) i "najważniejszych dostojników państwa", którzy brali udział w "przemyśle pogardy".

Wśród winnych znalazł się także Władimir Putin, ponieważ - zdaniem Kaczyńskiego - katastrofy nie byłoby, gdyby "na życzenie Putina nie rozdzielono wizyt".

Kaczyński o Komorowskim: "Głupota nie jest usprawiedliwieniem"

W dużej części wywiadu Jarosław Kaczyński skupia się na atakowaniu ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego. Prezes PiS przytacza m.in. wypowiedzi ówczesnego marszałka Sejmu o wizycie Lecha Kaczyńskiego w Gruzji.

Kiedy w stronę konwoju z prezydentem Kaczyńskim padły strzały, Komorowski skomentował to, mówiąc: "Jaki prezydent, taki zamach". Zdaniem Kaczyńskiego przez m.in. tę wypowiedź Komorowski ponosi odpowiedzialność za katastrofę smoleńską.

Kiedy dziennikarka przytacza ujawniony na WikiLeaks cytat, pochodzący rzekomo z ośrodka badawczego Stratfor ("może Komorowski jest po prostu głupi"), prezes PiS stwierdza, że "nie twierdzi, że jest to polityk mądry, ale głupota nie jest w polityce usprawiedliwieniem".

Kaczyński sugeruje też złe intencje i cynizm Komorowskiego tuż po zamachu, kiedy jako marszałek Sejmu zaczął pełnić obowiązki prezydenta. - Bronisław Komorowski tak się wtedy spieszył, że nie był w stanie poczekać do oficjalnego komunikatu - stwierdza prezes PiS.

Na Krakowskim Przedmieściu "metody ze Wschodu" i "stare służby"

Zdaniem Kaczyńskiego prezydent Komorowski "uczestniczył w prowokacji", mającej na celu "rozbicie wspólnoty", kiedy usunięto krzyż stojący przez Pałacem Prezydenckim. Jak mówi prezes PiS, na Krakowskim Przedmieściu dochodziło do "wybuchu nieprawdopodobnej pogardy, grubiaństwa i wulgarności".

Jarosław Kaczyński sugeruje, że odpowiedzialność za to ponosi nie tylko Komorowski. Mówi też o "metodach ze Wschodu". Stwierdza też, zgadzając się z dziennikarką, że "mogły tam działać stare służby". - Powinno się zbadać procesowo, dlaczego niebędący tam funkcjonariusze państwa na to nie reagowali - mówi Kaczyński.

Kaczyński: Wyborcom PO Pan Bóg nie dał za dużo rozumu

Prezes PiS odnosi się także do kampanii prezydenckiej oraz poparcia dla PiS i PO. - Duda zrobił ogromny postęp w sondażach i jeśli pójdzie tak dalej, to ma te wybory wygrane - twierdzi Kaczyński. - Trzeba jednak wiedzieć, że druga strona panicznie się boi i przygotowuje wszelkie możliwe środki ataku - dodaje.

Odnosząc się do równego poparcia dla obu partii, Kaczyński stwierdza, że "gdyby nie było kampanii przeciw nam w mediach, to mielibyśmy 45, może nawet 50 proc". Opisuje też, jak wygląda jego zdaniem elektorat Platformy. - Oni są skuteczni wobec ludzi, którzy nie mają żadnej chęci zdobywania informacji - twierdzi prezes PiS. - Są to ludzie, którzy nie interesują się polityką albo którym Pan Bóg nie dał za dużo rozumu i łatwo nimi manipulować - dodaje.

Katastrofa smoleńska - ustalenia

Pojutrze piąta rocznica katastrofy pod Smoleńskiem, gdzie 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób - wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, parlamentarzyści, dowódcy wojskowi, duchowni i przedstawiciele rodzin polskich obywateli pomordowanych przed 70 laty w Katyniu.

Co wiemy o przyczynach? Efekt pracy polskich ekspertów to m.in. kilka całościowych eksperckich opracowań o przyczynach katastrofy smoleńskiej, czterech podejrzanych w polskim śledztwie, dwa procesy.

Polska komisja ds. badania wypadków lotniczych opublikowała w lipcu 2011 r. raport ws. Smoleńska. Wskazano w nim na liczne nieprawidłowości po polskiej stronie oraz na odpowiedzialność rosyjskich kontrolerów i złe wyposażenie lotniska. Komisja podkreśliła, że przyczyną katastrofy był splot okoliczności. Raport wskazał m.in., że załoga chciała wykonać jedynie próbne podejście do lądowania, nie wykonała zaś automatycznego odejścia m.in. z powodu braków w wyszkoleniu.

Jak katastrofa w Smoleńsku zmieniła Polskę? Przeczytaj w wywiadach Teresy Torańskiej >>

Stenogramy i nieznana opinia biegłych ws. katastrofy smoleńskiej

Z kolei wczoraj Radio RMF FM podało, że dotarło do najnowszej, nieznanej jeszcze opinii biegłych prokuratury ws. katastrofy smoleńskiej oraz do stenogramów z kokpitu. Stacja ocenia, że ustalenia te są "szokujące" oraz znacznie odbiegają od wcześniejszych wyników prac zespołów eksperckich. Według dziennikarzy stacji biegłym, którzy na nowo odczytali zapis rejestratora rozmów w kokpicie, udało się rozpoznać o jedną trzecią więcej słów niż w publikowanych dotąd odczytach - RMF FM publikuje fragmenty tych stenogramów. Według stacji "w kabinie pilotów, do samego końca, przebywała osoba opisana przez biegłych jako DSP, czyli Dowódca Sił Powietrznych. DSP nie opuszcza kokpitu mimo wezwania stewardesy do zajęcia swoich miejsc, wydaje także polecenia członkom załogi".

Katastrofa smoleńska. Stenogramy: "K..., przestańcie proszę", "będziemy próbowali do skutku" - czytaj >>>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: