Cukrzyca. Czym się objawia, co powinno cię zaniepokoić i jak należy reagować?

Atak cukrzycowy może objawiać się m.in. sennością, głodem i zawrotami głowy. U osoby, u której nie zdiagnozowano cukrzycy, takie objawy łatwo zignorować.

Robert Leszczyński zmarł wczoraj . Oficjalnego potwierdzenia, co było przyczyną śmierci, nie ma. Wczoraj w TVN24 Maciej Nowak, znajomy dziennikarza, mówił, że Leszczyński miał chorować na cukrzycę.

Cukrzyca to zespół chorób polegających na zaburzeniu produkcji insuliny, hormonu kontrolującego przyswajanie glukozy przez komórki. Niektóre z objawów choroby można łatwo zlekceważyć: są to m.in. głód, pragnienie i ogólne osłabienie.

Czym jest atak cukrzycowy i jak należy reagować?

Cukrzyca może prowadzić do hipoglikemii, czyli poważnego obniżenia poziomu glukozy we krwi. Niezależnie od wystąpienia objawów przy spadku poziomu glukozy we krwi poniżej 70 mg/dl bezwzględnie należy podjąć odpowiednie działania.

Ciężka hipoglikemia, czyli atak cukrzycowy, wymaga pomocy innej osoby. Najogólniej mówiąc, po wykonaniu testu poziomu glukozy należy podać porcję 10-20 g glukozy. Jeżeli osoba, u której wystąpiły objawy, nie miała zdiagnozowanej cukrzycy i nie ma przy sobie urządzenia do sprawdzanie poziomu glukozy we krwi, to ustąpienie objawów po podaniu glukozy może sugerować, że cierpi na tę chorobę.

Jeśli osoba chora straciła przytomność, trzeba niezwłocznie wezwać pomoc i monitorować funkcje życiowe.

Z kolei hiperglikemia to zbyt wysoki poziom cukru we krwi - jego objawy to częste oddawanie moczu, nadmierne pragnienie, suchość w ustach, nadmierna senność, a długofalowo - duża utrata wagi.

Więcej o hipoglikemii i tym, jak można pomóc chorym, dowiesz się na zdrowie.gazeta.pl>>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: