Wichury nad Polską, na Słowacji drzewo przygniotło polskich narciarzy. IMGW wydaje ostrzeżenia. Będzie mocno wiało

Wichury, które przeszły wczoraj nad Polską, spowodowały uszkodzenie kilkuset budynków. Premier Ewa Kopacz rozmawiała o sytuacji z wojewodami. Do końca dnia obwiązują ostrzeżenia meteorologiczne. Na Słowacji troje polskich narciarzy zostało przygniecionych przez drzewo - podało RMF FM.

Premier Ewa Kopacz odbyła telekonferencję z wojewodami w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Jak podało biuro prasowe KPRM, premier zobowiązała wojewodów do jak najszybszego wypłacenia zasiłków osobom poszkodowanym i poleciła utrzymać stan gotowości odpowiednich służb.

Troje polskich narciarzy - dwóch mężczyzn i kobieta - zostało rannych na Słowacji po tym, jak silny wiatr przewrócił na nich drzewo. Do wypadku doszło w rejonie Chopoka - informuje RMF FM . Mężczyźni doznali poważnych urazów nóg, a kobieta ma uszkodzony kręgosłup.

IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał obowiązujące na dziś ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia dla województw: łódzkiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego. Mniej poważne ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują dla wszystkich pozostałych województw poza woj. pomorskim.

Rządowe centrum bezpieczeństwa nadal ostrzega o silnym wietrze. Wichury mogą pojawić się w województwach: lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim, może wiać z prędkością do 100 km/godz.

Jak informuje MSW, wichury uszkodziły linie energetyczne w województwach: lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim. 50 tys. osób było dziś rano pozbawionych prądu. Straż pożarna interweniowała wczoraj prawie 2,5 tys. razy na terenie całego kraju.

Setki interwencji straży i połamane drzewa m.in. w Lubuskiem i na Dolnym Śląsku

Jak informuje wrocławska " Gazeta Wyborcza ", wczoraj huragan "Niklas" uszkodził w woj. dolnośląskim około 170 budynków. Strażacy w regionie interweniowali prawie 900 razy. Dwie osoby zostały ranne w miejscowości Sokołowsko, kiedy konary drzewa spadły na samochód.

W woj. lubuskim strażacy byli wzywani do prawie 350 zdarzeń . Nikt nie został ranny, jednak silny wiatr zrywał dachy i łamał konary drzew.

Huragan "Niklas" i trąba powietrzna nad Wielkopolską

Trąba powietrzna, która przeszła wczoraj nad dwoma miejscowościami w woj. wielkopolskim, zniszczyła tam kilka budynków. Wiatr zerwał dachy, zniszczył budynki gospodarcze i powalił słupy energetyczne.

 

W Brzegu w woj. opolskim wiatr zerwał dach z zamku, w którym mieści się Muzeum Piastów Śląskich - podała TVP Info . - Wiatr zerwał dach na powierzchni ponad 20 m kw. Jest to szkoda dosyć znaczna, ponieważ w tej części znajdują się cenne eksponaty. Strażacy zabezpieczają je teraz specjalną folią oraz próbują zasłonić folią dach - powiedział TVP Info kpt. Jacek Nowakowski ze straży pożarnej w Brzegu.

Huragan "Niklas" spowodował wczoraj śmierć pięciu osób i znaczne zniszczenia w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Prędkość wiatru przekraczała 190 km/godz.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: