Robert Biedroń laureatem Nagrody Radia TOK FM!

Robert Biedroń został laureatem Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk za rok 2014! - Wbrew wszelkim uprzedzeniom przekonuje do siebie nawet najbardziej nieprzekonanych: zwyczajnie robi to, co zapowiedział i do czego został wybrany - mówiła naczelna Radia TOK FM Kamila Ceran, wręczając Biedroniowi wyróżnienie.

Już po raz piąty wręczyliśmy naszą nagrodę za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość.

Zgodnie z decyzją Kapituły Nagrody za działania w 2014 roku wyróżniony został Robert Biedroń.

- Nasz tegoroczny laureat wbrew wszelkim uprzedzeniom, swoją bezpośredniością, uczciwością i jawnością działania, jawnością w każdej dziedzinie życia, także osobistego, przekonuje do siebie nawet najbardziej nieprzekonanych: zwyczajnie robi to, co zapowiedział i do czego został wybrany - mówiła Kamila Ceran, naczelna radia, wręczając Robertowi Biedroniowi nagrodę - statuetkę zaprojektowaną przez architekta Michała Kempińskiego.

Robert Biedroń nominowany był do Nagrody Radia TOK FM za to, że dzięki osobistym walorom, takim jak kultura osobista, takt i szacunek dla innych ludzi, zjednał sobie społeczność Słupska, która obdarzyła go zaufaniem, oddzielając sprawy publiczne od spraw prywatnych i dając tym samym nadzieję na jeszcze większe zmiany mentalności społecznej.

Zwycięzcę wskazała Kapituła Nagrody w składzie: płk Krzysztof Olkowicz (ubiegłoroczny laureat wyróżnienia), Agnieszka Holland, Agnieszka Graff, Magdalena Fikus, Ludwika Włodek, Karol Modzelewski, Klaus Bachmann, Tadeusz Bartoś, Grzegorz Gauden, Janina Paradowska, Dominika Wielowieyska, Jan Wróbel, Tomasz Sekielski, Jacek Żakowski i Kamila Ceran, redaktor naczelna Radia TOK FM.

Nominowani

W gronie finalistów 5. edycji Nagrody Radia TOK FM obok Roberta Biedronia znaleźli się również:

- Józef Pinior - nominowany za to, że wbrew opinii publicznej i niechęci polityków z całego spektrum politycznego, próbujących doprowadzić do przemilczenia sprawy Starych Kiejkut, nawołuje do wyjaśnienia tej sprawy przez prokuraturę oraz umożliwienia Polakom, aby samodzielnie ocenili moralnie decyzję polskich władz o ustanowieniu tajnej bazy w Polsce;

- Ewa Błaszczyk i Fundacja "Akogo?" - wskazana za heroiczną pomoc w wybudzaniu ludzi ze śpiączki i przywracaniu ich rodzinom i społeczeństwu;

- zespół neurochirurgów Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Włodzimierza Jarmundowicza i dr. Pawła Tabakowa - nominowani za nadzieję, którą dali wielu niepełnosprawnym dzięki pionierskiemu zabiegowi przeszczepienia komórek glejowych z opuszki węchowej w mózgu, przez co udało im się postawić chorego na nogi i przywrócić mu czucie;

- ks. Jan Kaczkowski - doceniony za to, że walcząc z nieuleczalną chorobą, prowadzi wspaniałą akcję na rzecz hospicjum w Pucku. Hospicjum, które wymyślił, stworzył, dla którego żyje.

Nagroda Radia TOK FM

Poprzednio laureatem Nagrody Radia TOK FM został płk Krzysztof Olkowicz, nagrodzony za to, że zachował się jak człowiek, który żyje w kraju, gdzie prawo działa według zasady dobra i słuszności. A dokładniej - za wpłacenie 40 zł grzywny za osadzonego w areszcie chorego psychicznie mężczyznę.

Zwycięzcy wcześniejszych edycji Nagrody Radia TOK FM to: Fundacja Panoptykon i Katarzyna Szymielewicz, Danuta Wałęsa oraz Michał Boni.

Patronką wyróżnienia jest Anna Laszuk, dziennikarka związana ze stacją. Redakcja upamiętnia w ten sposób przedwcześnie zmarłą koleżankę oraz jej odwagę w przełamywaniu stereotypów, zaangażowanie, pasję, z jaką podejmowała walkę o prawa człowieka, szczególnie prawa kobiet i mniejszości.

Podziękowania

Partnerzy Gali Nagrody Radia TOK FM: Totalizator Sportowy, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Raiffeisen Polbank, firma doradcza i audytorska KPMG. Dziękujemy również Mariuszowi "Wilkowi" Wilczyńskiemu, Marcelowi Markowskiemu (koncertmistrzowi Orkiestry Sinfonia Varsovia); Januszowi Marynowskiemu (dyrektorowi Sinfonia Varsovia); Rafałowi Balcerowi, Dorocie Sobocie i Marcie Miaskowskiej (SVG Studio); Pracowni Introligatorskiej ANTYKWA oraz Michałowi Kempińskiemu i jego pracowni architektonicznej.

Zobacz wideo
Więcej o: