Katastrofa Germanwings. Lufthansa: Pilot w 2009 r. informował, że przeszedł "ciężki epizod depresyjny"

Andreas Lubitz podczas szkolenia na pilota informował instruktorów, że przebył "ciężki epizod depresyjny" - poinformowały linie lotnicze Lufthansa, właściciel taniego przewoźnika Germanwings. Do tej pory firma twierdziła, że nie miała wiedzy na ten temat.

Wcześniej, jak pisze Reuters, szef Lufthansy twierdził, że linie nie były świadome niczego, co mogło doprowadzić drugiego pilota do rozbicia maszyny, i że był on w pełni zdolny do latania.

Lufthansa przyznała, że Lubitz przerwał szkolenie na kilka miesięcy, następnie jednak przedłożył wyniki badań potwierdzające zdatność do pilotowania samolotu.

Gdy wznawiał treningi w roku 2009, dostarczył do szkoły latania dokumenty medyczne wykazujące, że przebył "ciężki epizod depresyjny" - powiadomiła Lufthansa, cytując e-mailową korespondencję między Lubitzem a szkołą latania.

"Lubitz miał skłonności samobójcze"

Prokuratura w Duesseldorfie poinformowała w poniedziałek, że Andreas Lubitz miał przed laty skłonności samobójcze. Według prokuratury przechodził on wtedy długą psychoterapię. Zakończył ją jeszcze zanim uzyskał licencję pilota.

W ubiegłym tygodniu informowano, że w mieszkaniu Lubitza znaleziono podarte zwolnienie lekarskie, wskazujące, że tego dnia, gdy doszło do katastrofy, Lubitz był chory i nie powinien był lecieć. W katastrofie zginęło 150 osób.

Lufthansa stoi wobec "nieograniczonych" zobowiązań za szkody

Lufthansa oświadczyła, że po przeprowadzeniu wewnętrznego śledztwa przekazała mailową korespondencję i dodatkowe dokumenty prokuratorom w Duesseldorfie.

Prawnicy twierdzą, że Lufthansa stoi wobec "nieograniczonych" zobowiązań finansowych za szkody spowodowane katastrofą i już zwróciła się do swych ubezpieczycieli o odłożenie 300 mln dolarów na roszczenia i za utracony samolot.

Wtorkowe oświadczenie wywoła zapewne, jak pisze Reuters, dalsze pytania o proces weryfikacji pilotów. Adwokaci, którzy reprezentują rodziny niektórych ofiar katastrofy samolotu należących do Lufthansy linii Germanwings, zaapelowali o więcej psychiatrycznych testów dla pilotów.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: