Trąba powietrzna przeszła przez dwie wsie w Wielkopolsce. Są duże zniszczenia

Pozrywane dachy, zawalone budynki gospodarcze, powalone słupy energetyczne - to efekt trąby powietrznej, która przeszła nad dwoma miejscowościami w Wielkopolsce: Olszewem i Henrykowem niedaleko Środy Wielkopolskiej. Wichura trwała około pół minuty. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

- Dwa gospodarstwa praktycznie zmiotło z powierzchni ziemi - mówi TOK FM Leszek Grynia, sołtys Olszewa i Henrykowa. W sumie ucierpiało 15 gospodarstw, zawaliło się też kilka pustostanów - dodaje.

Na miejscu jest już straż pożarna, teren zabezpiecza policja.

Silny wiatr wieje nad Polską od wczoraj. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne:

- dla województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego oraz łódzkiego obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne 2. stopnia, dotyczące możliwości wystąpienia silnego wiatru. Ostrzeżenia obowiązują do 1 kwietnia do godz. 18.

W województwach małopolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim wiatr będzie wiał z prędkością od 30 do 50 km/godz., w porywach od 70 do 85 km/godz., a lokalnie nawet do 90 km/godz. W górach prędkość wiatru może dochodzić do ponad 100 km/godz.

Na Wybrzeżu zachodnim porywy bardzo silnego wiatru (do 55 km/godz.), a na północnym wschodzie - do 80 km/godz. Wysoko w Karpatach porywy wiatru mogą sięgać do 120 km/godz., a w Sudetach - do 130 km/godz.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: