Dziś po Paryżu jeżdżą tylko samochody z nieparzystą rejestracją. Tak miasto walczy ze smogiem

Prawie połowa prywatnych samochodów w Paryżu nie wyjedzie dziś na ulice, za to autobusy będą darmowe. Władze miasta podjęły drastyczne i nietypowe działania po tym, jak w zeszłym tygodniu zanieczyszczenie powietrza osiągnęło drastycznie wysoki poziom.

Dziś na ulicach stolicy Francji będą jeździły prawie wyłącznie samochody, których rejestracja kończy się nieparzystą cyfrą. Jeśli poziom zanieczyszczenia powietrza nie spadnie, jutro zasada zostanie odwrócona, informuje " The Independent ". Jest o pomysł mer Paryża Anne Hidalgo.

Aby egzekwować zakaz, zmobilizowano ponad 1000 policjantów, którzy będą na miejscu karać mandatem w wysokości 22 euro. Osoby złapane ponownie zapłacą więcej, policja będzie także mogła zabronić im dalszej jazdy.

Dzisiejsza zasada nie obejmuje m.in. samochodów, w których jest więcej niż troje pasażerów, aut hybrydowych i elektrycznych oraz pojazdów komunikacji publicznej i służb.

Władze promują transport publiczny

W związku z wprowadzeniem zakazu komunikacja publiczna w Paryżu jest dziś darmowa. Władze przygotowały też kupony i promocje dla użytkowników systemu rowerów miejskich. Także parkingi dla mieszkańców są dziś bezpłatne, podaje portal paris.fr.

W zeszłym tygodniu zanieczyszczenie powietrza w Paryżu przekroczyło normy. W środę powietrze w stolicy Francji było gorszej jakości niż w największych miastach Chin i Indii, podaje portal thinkprogress.org . Smog przesłonił m.in. widok na Wieżę Eiffla.

 

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!