Zaćmienie Słońca w Polsce już w najbliższy piątek. Następne dopiero w 2021 roku

ZAĆMIENIE SŁOŃCA. Już w najbliższy piątek Księżyc w ok. 70 proc. przesłoni tarczę słoneczną. Częściowe zaćmienie Słońca będzie można oglądać w całej Polsce, choć nie w każdym miejscu będzie ono wyglądało identycznie. Następna tego typu okazja pojawi się dopiero w 2021 roku.

Zaćmienie Słońca występuje w momencie, gdy Księżyc znajdzie się w jednej linii pomiędzy Słońcem a Ziemią. Tym sposobem przesłoni on światło docierające na powierzchnię naszej planety.

Zaćmienie Słońca potrwa mniej więcej do południa

- Częściowe zaćmienie Słońca będzie pierwszym tego typu zjawiskiem widocznym z terenu naszego kraju od stycznia 2011 roku. Kolejna taka okazja dopiero w 2021 roku - podaje Centrum Nauki "Kopernik".

Piątkowe zaćmienie Słońca potrwa ponad 2 godziny. Rozpocznie się o godzinie 9.47. Swoje maksimum osiągnie o 10.50, kiedy to Księżyc przysłoni Słońce w ok. 70 proc. Spektakl zakończy się około południa. W maksimum zaćmienia Słońce będzie się znajdowało na wysokości 35 st. nad horyzontem.

To, jaką część Słońca zobaczymy, zależy od miejsca, z którego zjawisko będzie oglądane. W Krakowie przesłonięte będzie ok. 63 proc. tarczy słonecznej, a w Świnoujściu ok. 76 proc.

Na dalekiej północy dojdzie do tzw. całkowitego zaćmienia Słońca. - Zobaczą je jednak jedynie nieliczni mieszkańcy Wysp Owczych i polarnicy ze stacji na Spitsbergenie - czytamy w komunikacie Centrum Nauki "Kopernik".

Następne częściowe zaćmienie Słońca wystąpi w Polsce dopiero w 2021 roku. Jednakże Księżyc przysłoni wtedy tarczę słoneczną jedynie w niewielkim procencie. Całkowite zaćmienie będą mogli podziwiać raczej nasi potomkowie. Dojdzie do niego dopiero w 2135 roku.

Pamiętajmy o odpowiedniej ochronie oczu

Naukowcy ostrzegają, by nie oglądać zaćmienia bez odpowiedniego zabezpieczenia oczu. Obserwowanie zaćmienia gołym okiem, używanie lornetek czy teleskopów bez osłon może doprowadzić do uszkodzenia lub utraty wzroku. Odpowiednie filtry można kupić w specjalistycznych sklepach fotograficznych. Naukowcy ostrzegają , by nie używać w tym celu np. okularów przeciwsłonecznych, zdjęć rentgenowskich, płyt CD czy okopconych szkiełek. Można natomiast użyć maski spawalniczej.

Transmisję z zaćmienia będzie można oglądać m.in. w portalu Gazeta.pl.

Więcej o: