Gdzie jest Putin? "W Pjongjangu", "Zneutralizowany, ale żywy", "To odwrócenie uwagi od wojny na Ukrainie"

"Putin umarł", "Putin żyje" - takie informacje słyszymy cały tydzień. Kolejne wiadomości z Moskwy elektryzują opinię publiczną - zarówno rosyjską, jak i zachodnią. A co, jeśli to tylko gra? Odwrócenie uwagi od faktu, że na Mariupol jadą kolumny czołgów pod flagami Donieckiej Republiki Ludowej?

Gdzie się podziewa Putin? Internauci odliczają : nie ma już go 9 dni 20 godzin i 22 minuty. A odliczają w takt muzyki z baletu Piotra Czajkowskiego "Jezioro Łabędzie". Właśnie ta melodia płynęła z rosyjskich telewizorów podczas Puczu Janajewa w 1991 roku. Wtedy jednak nie udało się "twardogłowym" przejąć władzy w chylącym się ku upadkowi ZSRR. Czy tym razem również chodzi o pucz i krwawą walkę o tron na Kremlu, jak sugerują niektórzy?

Judo w Pjongjang. Ranking teorii spiskowych

Teorii spiskowych jest w bród. Na prorządowym portalu Sputnik pojawił się nawet ich ranking . Może Putinowi urodziło się dziecko w Szwajcarii? Może zachorował? Umarł? A może po prostu pojechał na zawody w judo do Korei Północnej?

Tak twierdzi służba prasowa Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Na dowód: zdjęcie Putina-judoki i oświadczenie, że rosyjski prezydent podczas obchodów "Dziesięciu czerwonych sztandarów zwycięstwa" będzie walczył z Kim Dzong Unem w Pjongjangu.

Prezydent obejrzy dziś dokument o przywróceniu Krymu na łono ojczyzny

Kolejnym dowodem na to, że #Putinżyw, ma być dzisiejszy komunikat kremlowskiej służby prasowej : prezydent wysłał telegramem gratulacje wiceprzewodniczącemu Rosyjskiej Akademii Nauk, fizykowi Żoresowi Ałfiorowi z okazji jego 85. urodzin.

Telegram to mało. Jak twierdzi rzecznik prasowy Putina, Dmitrij Pieskow, prezydent ma dziś obejrzeć "razem ze wszystkimi Rosjanami" premierę filmu dokumentalnego "Droga do ojczyzny" o "przywróceniu Rosji Krymu" - podaje rosyjska agencja prasowa RIA Novosti . Pieskow nie zdradził jednak gdzie Putin obejrzy premierę: w telewizji na Kremlu czy może w Pjongjangu.

Dziś o 14 rosyjska telewizja Dożdż podała , że według ich źródeł Putin zachorował na grypę i przebywa w oficjalnej rezydencji nad jeziorem Wałdaj pod Nowogrodem Wielkim. Pieskow odmówił komentarza w tej sprawie.

Wenediktow: "Wszyscy się uspokójcie"

Opinię publiczną uspokajają nie tylko prorządowe źródła, ale i niezależni dziennikarze rosyjscy. Szef radiostacji "Echo Moskwy" Aleksiej Wenediktow napisał na swoim Twitterze: "Odnośnie Władimira Władimirowicza Putina - wszyscy się uspokójcie. Poczekajcie 48 godzin".

Skąd u Wenediktowa taki spokój? Może uzyskał wiarygodne informacje od swojej byłej współpracownicy - Jekareiny Pawłowej, która pełniła rolę dyrektora generalnego stacji. Jest żoną Aleksieja Pawłowa - zastępcy szefa Departamentu Służby Prasowej Prezydenta i prawą ręka Pieskowa. Jednak przesłanek, które sugerują, że "coś się dzieje", przybywa.

Wczoraj media żyły informacją o tajemniczych białych ciężarówkach, scenie, którą budowano na placu Czerwonym. W nocy na moskiewskich ulicach pojawiły się też czołgi. Wenediktow znowu uspokaja: to na paradę z okazji pierwszej rocznicy przyłączenia Krymu.

Główne uroczystości odbędą się w środę, w Moskwie i innych miastach zaplanowano uroczyste koncerty połączone z wiecami. Niewykluczone, że w stolicy pojawi się też Putin - mówią organizatorzy . Jeśli z ciężarówkami i czołgami się wyjaśniło, co z resztą spekulacji? Co z krwawym przejmowaniem władzy przez wojskowych?

Gen. Iwanow i jego "przewrót pałacowy"

"Po dwóch tygodniach ciężkiej walki pod dywanem 'partia krwi i mamony', poniósłszy ciężkie straty, wycofuje się na całej szerokości frontu pod naciskiem 'partii wielkiej krwi'" - napisał trzy dni temu na swoim blogu były doradca gospodarczy Putina, obecnie jego przeciwnik Andriej Iłłarionow. "Innymi słowy, siłowe i finansowe filary 'narodowego przywódcy' [tak w Rosji określa się Putina - red.] zostały sparaliżowane" - dodał. Według niego zniknięcie Putina jest wynikiem "spisku generałów", który zawiązał się w Moskwie.

Wówczas pojawiła się teoria, że to szef administracji prezydenta RF gen. Siergiej Iwanow miałby dokonać przewrotu i zastąpić Putina. "Iwanow, który od 27 lutego był nieobecny w przestrzeni publicznej, wrócił, utrwalając sojusz z Rosyjską Cerkwią Prawosławną lub co najmniej gwarantując sobie jej neutralność" - pisał amerykański think tank Cato Institute w swojej analizie. Pojawiły się domysły, że jeśli rzeczywiście gen. Iwanow przejmie władzę, Rosja wypowie Ukrainie otwartą wojnę.

Tymczasem Iwanow rzeczywiście objął nową funkcję. Bynajmniej nie o funkcję głowy państwa tu chodzi. Został przewodniczącym rady ds. koordynacji turystyki Nadwołżańskiego Okręgu Federalnego. Taką decyzję podjęto dwa dni temu na zebraniu Rady na Kremlu - podał dwa dni temu marginalny portal Centrum Biznesowego Republiki Tatarstan. Czyli jednak nie ma się czego bać?

"Putin jest zneutralizowany. Stracił władzę"

Zaledwie wczoraj pojawiła się kolejna mocna opinia. - Myślę, że obecnie prezydent został zneutralizowany, ale najpewniej żyje i znajduje się pod kontrolą "siłowików" - powiedział rosyjski politolog, przewodniczący Islamskiego Komitetu Federacji Rosyjskiej Gejdar Dżemal . Według niego Putin faktycznie stracił władzę w wyniku przewrotu państwowego, a jego obowiązki w najbliższym czasie powinien przejąć Dmitrij Miedwiediew. Ta wypowiedź na nowo zelektryzowała opinię publiczną.

Oleg Kaszyn - niezależny bloger i dziennikarz rosyjski, który wyemigrował do Szwajcarii - początkowo był sceptyczny. #Putinżyw - pisał na Twitterze jeszcze na początku tygodnia. Jednak po wczorajszej wypowiedzi Dżemala, stwierdził: "Jak rozegra się polityka Federacji Rosyjskiej PO PUTINIE zależy od wiarygodności informacji Gejdara Dżemala".

Kontrolowane zniknięcie? Odwrócenie uwagi od wojny na Ukrainie?

Co nam mówią te zmiany nastrojów? Zauważmy, że o zniknięciu Putina, o jego zneutralizowaniu, nowo narodzonym dziecku, pisze się na blogach, na Twitterze, Facebooku. Oficjalne rosyjskie media milczą bądź informują, że wszystko jest w porządku. W zachodnich mediach jest odwrotnie - o zniknięciu Putina czytamy na pierwszych stronach gazet.

- Wystarczy schować Putina na parę dni i cały świat jest przerażony. Wszyscy modlą się, żeby do władzy nie przyszedł Iwanow, lub inny "krwawy generał". Jesteśmy zupełnie bezbronni - mówiła Justyna Prus-Wojciechowska z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia na antenie TVP Info.

Może ktoś chce, by zniknięcie Putina tak elektryzowało Zachód? Może ma to odwrócić naszą uwagę? Tego zdania jest rosyjski historyk i obrońca praw człowieka Nikita Pietrow. - To swoista gra. Gdybyśmy mieli do czynienia z wewnętrznymi konfrontacjami, to dochodziłby do nas inne oznaki. Niestety, w Rosji polityka nie jest transparentna, nie możemy przewidzieć, co dzieje się za murami Kremla. Ten brak przejrzystości daje władzy pole do manipulowania informacjami - mówił w programie "Sąsiedzi" Barbary Włodarczyk .

Te nastroje podobnie podsumował też dyrektor ośrodka Carnegie Moscow Center Dmitrij Trenin: "Zeszłotygodniowe spekulacje na temat Putina ilustrują zarówno obawy jak i nadzieje Zachodu".

Wojna na Ukrainie. Czołgi jadą na Mariupol

Jeśli to tylko kolejna gra Kremla, to najbardziej ciekawym wątkiem pozostaje to, od czego nasza uwaga miałaby zostać odwrócona - czyli wojna na Ukrainie. Wczoraj ukraiński prezydent Petro Poroszenko oświadczył, że w Donbasie następuje stopniowa deeskalacja konfliktu - podaje BBC.

Jednak tego samego dnia ukraińskie media poinformowały , że w stronę Mariupola zmierza "ogromna kolumna czołgów i pojazdów pancernych". Powiewają na nich flagi tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Na wielu czołgach napisano sprayem "Na Mariupol".

Zobacz wideo

Dlaczego Mariupol jest ważny strategicznie, czytaj tutaj>>>

 
Więcej o: