PiS prawie na równi z PO w najnowszym sondażu. W Sejmie 4 partie

Gdyby wybory do parlamentu odbyły się teraz, wygrałaby Platforma Obywatelska z wynikiem 36 proc. Wynik Prawa i Sprawiedliwości to 34 proc. - wynika z sondażu TNS Polska dla ?Wiadomości? TVP.

Gdyby wybory przeprowadzono w marcu, poza PO i PiS (startującym razem z Polska Razem i Solidarną Polską) w Sejmie znalazłyby się jeszcze PSL i SLD. Ludowcy uzyskaliby 6 proc., a SLD 5 proc. głosów.

Poza parlamentem byłaby nowa partia Janusza Korwin-Mikkego KORWiN z wynikiem 3 proc. Na Twój Ruch Janusza Palikota oraz Kongres Nowej Prawicy zagłosowałoby po 1 proc. wyborców. Zero procent otrzymał Ruch Narodowy. 14 proc. badanych nie było zdecydowanych, na kogo głosować.

| Create infographics

W Sejmie prawie połowa posłów z PO

Takie wyniki wyborów dałyby Platformie 228 mandatów, podaje TVP INFO. Oznacza to, że do samodzielnej większości zabrakłoby partii 3 głosów. Potrzebną przewagę dałby sojusz z obecnym koalicjantem, PSL. Ludowcy zdobyliby 9 mandatów.

Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby w wyborach 215 miejsc w Sejmie. Najmniej, bo 8 mandatów, otrzymałby Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Sondaż preferencji wyborczych - marzec 2015 | Create infographics

Sondaż telefoniczny przeprowadzono 10 i 11 marca na grupie 1000 osób.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: