Europarlament przyjął rezolucję ws. Rosji. Wzywa m.in. do zwrotu wraku Tu-154

Nie było pewności, czy przejdą niektóre poprawki, ale Parlament Europejski w całości przyjął rezolucję ws. Rosji. W treści dokumentu jest też wezwanie do przekazania Polsce wraku prezydenckiego tupolewa. Głosami chadecji, w tym eurodeputowanych PO, w rezolucji nie znalazł się zapis wzywający do umiędzynarodowienia śledztwa - donosi RMF FM.

Rezolucja nie ma mocy wiążącej dla Rosji, ale - jak mówiła reporterka TVP Info - jej uchwalenie jest oficjalnym apelem do władz Federacji Rosyjskiej. Jest to pierwszy taki dokument przyjęty w sprawie Rosji i pokazuje zgodę parlamentarzystów w polityce wobec tego kraju.

W rezolucji znalazły się też m.in. punkty dotyczące uwolnienia Nadii Sawczenko oraz zamordowania Borysa Niemcowa.

Częściowy sukces polityków Prawa i Sprawiedliwości

"Podkreśla się, że poziom zależności rosyjskiego sądownictwa od władz podważa możliwość przeprowadzenia bezstronnego i uczciwego dochodzenia" - napisano w poprawce 20. rezolucji. Właśnie ta poprawka dotyczy zwrotu wraku polskiego samolotu. O ten zapis zabiegali europarlamentarzyści związani z PiS.

- W Parlamencie Europejskim wydaje się, że tym razem uda się przeforsować zapis mówiący o konieczności zwrócenia wraku przez Rosję - informowało źródło zbliżone do delegacji PiS. W rezolucji nie wezwano do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej, czego chcieli politycy PiS.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: