Proces abp. Michalika. "Chodzi o to, by zamknąć Kościołowi usta. By przestraszyć ludzi Kościoła"

"Przy każdej okazji będę głośno mówił o tym, że trzeba podtrzymywać prawo rodziców do wychowania dzieci, że każde dziecko ma prawo do dwojga rodziców. Będę mówił, że nowa ideologia gender jest wielkim niebezpieczeństwem dla przyszłości rodzaju ludzkiego" - zapowiada abp Józef Michalik w rozmowie z "Rz". W Przemyślu ma ruszyć proces wytoczony mu przez Małgorzatę Marenin. Wg biskupa kobieta "wykonuje czyjeś zlecenie".

Małgorzata Marenin poczuła się dotknięta słynną homilią metropolity przemyskiego, wygłoszoną jesienią 2013 roku we Wrocławiu. Abp Józef Michalik zasugerował, że za pedofilię w Kościele winę ponoszą rozwiedzeni rodzice i feministki. "To one walczą o to, żeby w szkołach i przedszkolach wygaszać w dzieciach poczucie wstydu, a nawet o to, żeby mogły decydować o zmianie swojej płci. Niewłaściwa postawa często wyzwala się, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, zagubi się i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga" - mówił.

Arcybiskup przekonywał też, że "na naszych oczach następuje promocja nowej ideologii gender".

"Ona wykonuje czyjeś zlecenie"

Michalik nie ma najmniejszej wątpliwości, że Małgorzata Marenin "wykonuje czyjeś zlecenie". "Pani, która mnie oskarża, nie znam. W tamtej słynnej homilii nie wymieniałem jej z nazwiska. Wskazywałem tylko na pewne problemy" - mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Proces zdaniem hierarchy ma jasny cel. "Chodzi o to, by przestraszyć ludzi Kościoła, by nie zabierali głosu w sprawach, które są niewygodne. To jest chęć powiedzenia, jak Kościół ma nauczać. Jestem przekonany, że chodzi o to, by zamknąć Kościołowi usta" - uważa metropolita przemyski.

Arcybiskup nie zamierza unikać w swoich wystąpieniach poruszania kontrowersyjnych tematów. Choć jak podkreślił w rozmowie z "Rz", przez półtora roku "konsekwentnie" milczał.

"Przy każdej okazji będę głośno mówił o tym, że trzeba podtrzymywać prawo rodziców do wychowania dzieci, że każde dziecko ma prawo do dwojga rodziców - ojca i matki. Będę mówił, że nowa ideologia gender jest wielkim niebezpieczeństwem dla przyszłości rodzaju ludzkiego. Nie zamierzam milczeć" - zapowiedział Józef Michalik.

Proces, który ma zacząć się w czwartek w Przemyślu, jest drugim wytaczanym arcybiskupowi przez Małgorzatę Marenin. W styczniu ubiegłego roku sąd we Wrocławiu umorzył sprawę o pomówienie. Teraz zarzut dotyczy naruszenia dóbr osobistych.

Więcej o: