Ukraina odcięta od morza, marsz na Kijów. Sześć scenariuszy rosyjskiej agresji [RAPORT STRATFOR]

Ukraina całkowicie odcięta od Morza Czarnego, marsz na Kijów i do samego Naddniestrza. Sześć scenariuszy rosyjskiej ofensywy na Ukrainie zostało opublikowanych przez prywatną amerykańską agencję wywiadu George'a Friedmana - Stratfor.

Stratfor, agencja nazywana też "cieniem CIA", przedstawiła w swojej najnowszej analizie możliwe kierunki rosyjskiej ofensywy. Według agencji Rosjanie, jeśli zdecydują się na marsz na Kijów, nie przekroczą Dniepru. Chyba że zdecydują się dotrzeć do samego Naddniestrza. Oto sześć scenariuszy zaprezentowanych przez Amerykanów:

1. Ataki na całej rozciągłości granicy z Ukrainą

Pierwszy scenariusz jest najmniej ekspansywny. Zakłada, że Rosjanie będą co jakiś czas atakować przygraniczne punkty na całej rozciągłości granicy z Ukrainą. Według analityków będzie to powodować maksymalne rozbicie ukraińskiej armii oraz wciąż destabilizować sytuację w regionie, ale nie przyczyni się do zdobycia kolejnych ziem.

Rosyjska ekspansja na Ukrainie według StratforRosyjska ekspansja na Ukrainie według Stratfor stratfor.com

2. Zajęcie obwodu donieckiego i ługańskiego

Drugim możliwym ruchem, według Amerykanów, jest zajęcie w całości dwóch obwodów: ługańskiego i donieckiego. Miałoby to uczynić dwie samozwańcze republiki - DNR i ŁNR - bardziej samowystarczalnymi.

Rosyjska ekspansja na Ukrainie według StratforRosyjska ekspansja na Ukrainie według Stratfor stratfor.com

3. Korytarz do Krymu

To jedna z najbardziej popularnych teorii wśród analityków. Według Stratfor Rosjanie musieliby utworzyć korytarz od Mariupola aż po Chersoń. Górną granicą zajętego przez nich obszaru byłby Dniepr. Rzeka w tym przypadku jest kluczowa - stąd Rosjanie mogliby zacząć zaopatrywać w wodę Półwysep Krymski. Dniepr stanowiłby też naturalną linię ochrony przed ukraińskimi wojskami. Właśnie nad Dnieprem - według analityków - siły Rosjan i rebeliantów ulokowałyby swoje pozycje.

Rosyjska ekspansja na Ukrainie według StratforRosyjska ekspansja na Ukrainie według Stratfor stratfor.com

4. Korytarz do Naddniestrza

Stratfor zakłada, że po przebiciu korytarza do Krymu Rosjanie mogą posunąć się dalej na zachód - sięgnąć Odessy i Naddniestrza. Wówczas zabezpieczyliby zarówno półwysep, jak i autonomiczny region Mołdawii, który de facto pozostaje pod kontrolą Kremla. Taki wariant zakłada całkowite odcięcie Ukrainy od Morza Czarnego oraz zabezpieczenie wszystkich rosyjskich przyczółków w regionie. Wymagałoby to od Rosjan sforsowania Dniepru, co może być dla Moskwy wymagającą operacją logistyczną - twierdzą analitycy. Z kolei przejęcie Odessy (kolejnego, po Mariupolu, miasta portowego) byłoby sporym ciosem dla ukraińskiej gospodarki.

Rosyjska ekspansja na Ukrainie według StratforRosyjska ekspansja na Ukrainie według Stratfor stratfor.com

5. Od Charkowa pod Zaporoże plus korytarz na Krym

Jak zauważają autorzy raportu, poprzedni scenariusz, który zakłada sforsowanie Dniepru, oznaczałby rezygnację z naturalnej bariery, jaką daje rzeka. Gdyby jednak przebić korytarz do Krymu, a od północnego wschodu zająć obszar między Charkowem, Dniepropietrowskiem i Zaporożem, warunki naturalne nadal dawałyby przewagę siłom separatystów i Rosjan.

Rosyjska ekspansja na Ukrainie według StratforRosyjska ekspansja na Ukrainie według Stratfor stratfor.com

6. Wschodnia Ukraina. Marsz na Kijów

Ostatni wariant zakłada zajęcie przez Rosjan całej wschodniej Ukrainy. Granicą byłby Dniepr. Na całej swej rozciągłości: od Chersonia, poprzez Zaporoże, Dniepropietrowsk, po Kijów. Okupacja tak rozległego terenu wymagałaby zaangażowania znacznie większych sił wojskowych niż te, które są obecnie w użyciu. Zarówno do ich zdobycia, jak i obrony.

Obecnie walki w Donbasie toczą się na pięciu odcinkach frontu: w pobliżu Trasy Bachmuckiej koło Ługańska, w Switłodarsku (leży na drodze z Debalcewego do Artemiwska), Piskach i Horłiwce koło Doniecka i w miejscowości Szyrokine pod Mariupolem. Właśnie w okolicach trzech najważniejszych miast: Doniecka, Ługańska i Mariupola, strzały nie ustają od 15 lutego (czyli od zawieszenia broni, który został uzgodniony w porozumieniu Mińsk-2). Więcej o aktualnej sytuacji w Donbasie czytaj tutaj>>>

Oryginalny zapis raportu Stratfor:

" Wargaming Russia's Military Options in Ukraine is republished with permission of Stratfor."

(Raport "Warianty rosyjskich rozgrywek wojennych na Ukrainie" jest opublikowany za pozwoleniem agencji Stratfor)

O wojnie na Ukrainie i mocarstwowej polityce Władimira Putina przeczytaj też w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: