Bogucki chce 22,5 mln zł odszkodowania od państwa. Jest oświadczenie jego obrońców

Adwokaci Ryszarda Boguckiego poinformowali, że będą domagać się 9 mln zł odszkodowania dla ich klienta za krzywdy związane z niesłusznym aresztowaniem. Żądają też ponad 13 mln za szkody związane z utratą kontroli nad majątkiem spółki. Oświadczenie w tej sprawie adwokaci przekazali stacji TVN.

31 lipca warszawski sąd uniewinnił Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z. od zarzutów nakłaniania do zabójstwa gen. Marka Papały.

Sąd krytycznie ocenił wiele działań organów ścigania w sprawie, a dowody uznał za "kruche". Uzasadniając wyrok, sędzia Paweł Dobosz podkreślił, że dowody w sprawie były "kruchymi, rozrzuconymi ogniwami, które tylko w swoim przekonaniu prokurator zestawił w mocny łańcuch".

Zaznaczył jednocześnie, że wyrok nie jest porażką wymiaru sprawiedliwości, tylko porażką organów ścigania i prokuratury, bo nie dostarczyły sądowi wystarczających dowodów.

Krzywdy wyrządzone Ryszardowi Boguckiemu są nie do naprawienia

W oświadczeniu, do którego dotarł TVN, adwokaci Boguckiego informują, że ich klient domaga się 9 mln zł zadośćuczynienia "za krzywdy związane z zastosowaniem niewątpliwie niesłusznego tymczasowego aresztowania mającego charakter wydobywczy, w warunkach najsurowszego rygoru wynikającego z zakwalifikowania Ryszarda Boguckiego do kategorii tzw. osadzonych niebezpiecznych, trwającego nieprzerwanie przez okres 9 lat i 5 miesięcy".

Żąda też ponad 13 mln zł odszkodowania "za szkodę związaną z utratą kontroli nad majątkiem spółki Unitra Eltron Sp. z o.o., której był udziałowcem w czasie stosowania tymczasowego aresztowania, oraz za poniesione koszty obrony, w sprawie, w której był podejrzany, a następnie oskarżony o zabójstwo Komendanta Głównego Policji gen. Marka Papały".

W uzasadnieniu adwokaci napisali, że "krzywdy wyrządzone Ryszardowi Boguckiemu przez trwającą wiele lat indoktrynację opinii publicznej, utrwalającą przekonanie, że ma on związek z zabójstwem byłego szefa polskiej policji gen. Marka Papały są realnie nie do naprawienia". Więcej na stronie TVN24.pl >>

Konieczna dyskusja nad kondycją polskiego wymiaru sprawiedliwości

Gen. Papała, były już wówczas komendant główny policji, został zastrzelony w Warszawie 25 czerwca 1998 r. w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. W śledztwie rozpatrywano kilkanaście wersji, przeprowadzono kilkaset przesłuchań świadków.

W 2009 r. śledczy skierowali do sądu akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi Z. "Słowikowi" i Ryszardowi Boguckiemu, zarzucając im m.in. nakłanianie do tego mordu. W tym samym roku resztę śledztwa przeniesiono do Łodzi.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: