"Duda nie podaje żadnych konkretów. Nie można go traktować poważnie"

Jeśli ktoś nam wmawia, że zrobi cud, to trzeba go traktować jak hochsztaplera - tak prof. Leszek Balcerowicz komentował w Poranku Radia TOK FM gospodarcze obietnice Andrzeja Dudy.

Prof. Balcerowiczowi nie podoba się też program wyborczy Andrzeja Dudy. Zdaniem ekonomisty kandydat PiS walczy o prezydenturę, proponując ogólniki oraz hasła szkodliwe dla państwowej kasy, np. obniżenie wieku emerytalnego.

- A z tego, co wiem, kandydat nawet się nie zająknął na temat tego, jakie będą skutki takiej decyzji dla finansów państwa. Dbałość o naród obejmuje także dbałość o finanse państwa - podkreślał.

Dlatego, jak mówił prof. Balcerowicz, skoro kandydat PiS składa ogólnikowe obietnice, trzeba mu zadawać konkretne, szczegółowe pytania. - Jak nie podaje żadnych konkretów, to oznacza, że nie można go traktować poważnie. Jeśli ktoś nam wmawia, że zrobi cud, to trzeba go traktować jak hochsztaplera. A u nas za mało ludzi mówi: sprawdzam, a za dużo narzeka - stwierdził były trzykrotny wicepremier, minister finansów oraz były szef Narodowego Banku Polskiego.

Słoń Piechociński

Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński popełnił poważny błąd, krytykując władze Ukrainy. Jak stwierdził były wicepremier i szef NBP w TOK FM, Piechociński pokazał też, że nie do końca orientuje się w sprawach naszego wschodniego sąsiada.

Prof. Balcerowiczowi nie spodobał się ubiegłotygodniowy wywiad szefa PSL dla Reutersa, w którym Piechociński mówił m.in., że na Ukrainie "zaczyna następować rozpad gospodarki", co może skończyć się napływem fali emigrantów do Polski. Zarzucił też władzom Ukrainy, że zbyt słabo reformują kraj.

- Ta wypowiedź, po pierwsze, jest oderwana od głębszej znajomości sytuacji Ukrainy. A ponadto jest to także zachowanie słonia w składzie porcelany. A zawsze sądziłem, że w polityce trzeba mieć odpowiedzialność za słowa - stwierdził Leszek Balcerowicz w Poranku Radia TOK FM.

Według byłego szefa NBP najlepszym dowodem na to, że rządzący Ukrainą zaczęli reformy, jest np. podwyżka cen energii cieplnej dla prywatnych odbiorców.

Jak ocenił gość TOK FM, Janusz Piechociński zajmuje się głównie aktywnością w mediach i ogłaszaniem "propagandy sukcesu". - Jednocześnie, jak sądzę, niewiele robiąc dla naprawy naszej gospodarki - stwierdził Balcerowicz.

Wywiad wicepremiera Piechocińskiego dla Reutersa stał się łakomym kąskiem dla rosyjskich mediów, w których często go cytowano.

Więcej o: