Odkrycie archeologów w Egipcie. Odnaleziono królewski grobowiec Amenhotepów

Archeolodzy odnaleźli kryptę należącą do 18. egipskiej dynastii królewskiej - Amenhotepów. Krypta została znaleziona w Luksorze - poinformowało ministerstwo odpowiedzialne za starożytne dziedzictwo Egiptu.

Ministerstwo podało, że grobowiec pochodzi prawdopodobnie z okresu panowania 18. dynastii Nowego Państwa (1592-1543 p.n.e.). Imię faraonów 18. dynastii - Amenhotep - oznacza "Amon jest rad". To im zawdzięczamy rozbudowę świątyni Amona w Karnaku. Oni również sprawili, że bóg Amon stał się obiektem kultu. Faraonowie tej dynastii byli uważani za strażników świątyni Amona.

Resort opublikował zdjęcia grobowca pełnego barwnych hieroglifów. "Na ścianach przedstawiono wiele zachwycających scen" - czytamy w oświadczeniu. "Na wielu z nich widzimy właściciela grobowca wraz z żoną, stół ofiarny, boginię pielęgnującą królewskie dziecko i inne sceny z życia codziennego".

Część grobowca zniszczono

Grobowiec został odkryty przez zespół amerykańskich archeologów we współpracy z zespołem egipskich inspektorów z miasta Luksor, 700 km na południe od Kairu.

Dokładne miejsce spoczynku strażnika świątyni zostało jednak zniszczone. "Grobowiec w kształcie litery T został celowo zniszczony w czasach starożytnych" - powiedział Sultan Eid nadzorujący region Górnego Egiptu.

Dom wypoczynkowy króla

Nazwy i tytuły właścicieli grobowca, niektóre teksty hieroglificzne i sceny zostały celowo usunięte.

W osobnym oświadczeniu poinformowano o odkryciu domu wypoczynkowego króla Thutmorisa II, również z 18. dynastii, w prowincji Ismaila, nad Kanałem Sueskim.

Więcej o: