Koziej o zabójstwie Niemcowa: Możliwe dwa scenariusze - zamordowały go władze albo niezrównoważony człowiek pod wpływem Kremla

Morderstwo Niemcowa mogło być wcześniej zaplanowane przez władze lub dokonane przez ?niezrównoważonego albo politycznie skrajnego? człowieka pod wpływem atmosfery nakręcanej przez Kreml - ocenia szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej, który przyjechał do Lublina na wykład dla studentów KUL.

Zdaniem gen. Kozieja morderstwo mogło zostać wcześniej zaplanowane, "by 'zorganizować Rosjan wokół władzy', żeby pokazać, że pojawia się jakieś wewnętrzne zagrożenie". Generał dodaje jednak, że możliwy jest też drugi scenariusz. - Opcja taka, że władza została zaskoczona działaniem jakiegoś człowieka, który pod wpływem nastrojów, tej atmosfery, która w Rosji od dłuższego czasu panuje, sam zdecydował się na taki akt. Ale musimy poczekać, aby to ocenić, a nie tylko próbować zgadywać - mówi gen. Koziej.

Nakręcanie atmosfery przez Kreml? - To jest zupełnie realne, dlatego że jeżeli obserwujemy, jak działa propaganda rosyjska na zewnątrz, ale i wewnątrz, na swoich obywateli, to wywoływanie tego typu nastrojów nie jest trudne. Trzeba się spodziewać, że różni ludzie niezrównoważeni albo politycznie skrajni mogą na takie kroki się decydować - dodał w Lublinie gen. Koziej.

Pogrzeb Niemcowa

55-letni Borys Niemcow, jeden z liderów rosyjskiej opozycji - został zastrzelony w piątek w centrum Moskwy. W niedzielę opozycja zorganizowała w Moskwie marsz żałobny poświęcony pamięci zamordowanego; przyszło na niego ponad 50 tysięcy ludzi.

Na uroczystości pogrzebowe Niemcowa wybiera się polska delegacja, a w niej m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i - jak informuje Kancelaria Prezydenta - doradca Bronisława Komorowskiego Jan Lityński.

O ekspansji Kremla i wojnie na Ukrainie przeczytaj też w książkach >>

Więcej o: