Bohdan Tomaszewski nie żyje. Legendarny komentator sportowy miał 93 lata

Bohdan Tomaszewski nie żyje. Przedwojenny mistrz Polski juniorów w tenisie, dziennikarz i komentator sportowy. Informację o jego śmierci podaje Polsat News.

Tomaszewski urodził się 10 sierpnia 1921 roku w Warszawie. Był wręcz legendarną postacią polskiego dziennikarstwa sportowego. Sprawozdawał z najważniejszych wydarzeń sportowych, zwłaszcza dotyczących lekkoatletyki i tenisa. Wychował całe pokolenia dziennikarzy sportowych.

Od prawie 15 lat Tomaszewski związany był z kanałem Polsat Sport, kojarzony jednak był głównie z Polskim Radiem. Komentował najważniejsze wydarzenia sportowe związane z tenisem. Tomaszewski był popularny wśród widzów i słuchaczy dzięki swemu barwnemu stylowi mówienia i bardzo dużej wiedzy.

Mistrz Polski juniorów

Od 1936 r. Tomaszewski był tenisistą w sekcji WKS "Legia" w Warszawie. Wyczynowo zajmował się tym sportem do wybuchu II wojny światowej. W 1939 r. wywalczył tytuł mistrza Polski juniorów.

W czasie okupacji studiował w tajnej Szkole Głównej Handlowej. Był działaczem Związku Walki Zbrojnej (późniejszej Armii Krajowej). Uczestniczył w powstaniu warszawskim. Po jego upadku trafił do obozu w Ożarowie.

Po wojnie wyjechał do Koszalina, gdzie podjął pierwsze próby pracy w zawodzie dziennikarza. Publikował sprawozdania sportowe w "Wiadomościach Koszalińskich".

W stanie wojennym odmówił współpracy z Polskim Radiem

Swoją karierę dziennikarską Tomaszewski na poważnie zaczął w "Kurierze Szczecińskim" w 1946 r. Dwa lata później został dziennikarzem "Expressu Wieczornego". Od 1955 r. pracował jako sprawozdawca radiowy, a później także telewizyjny. Komentował sportowe zmagania podczas kilkunastu igrzysk olimpijskich.

Tomaszewski był też autorem książek i scenariuszy filmowych. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W stanie wojennym odmówił współpracy z Polskim Radiem - na antenie pojawił się ponownie dopiero po 1989 r.

Legendarny komentator był trzykrotnie żonaty. Owocem pierwszego małżeństwa był syn Krzysztof, drugiego - Tomasz. Wszystkie żony Tomaszewskiego były szlachetnie urodzone. Ostatnią była Izabela hrabina Sierakowska z Waplewa, herbu Ogończyk.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: