"Efekt Greya". Statystyki Pornhuba wystrzeliły w kosmos po premierze. Kobiety wyszukują: posłuszeństwo, dominacja, chłosta...

Już dawno upadł mit, że filmy pornograficzne oglądają tylko mężczyźni. Panie także często goszczą w serwisach oferujących filmy dla dorosłych. A po premierze "50 twarzy Greya" wręcz oszalały na punkcie nagrań o tematyce BDSM - wynika ze statystyk serwisu Pornhub.

Nie tylko reklama, ale także kino i telewizja są dźwigniami handlu. Twórcy zdają sobie z tego sprawę od dawna, stąd choćby osaczające nas tzw. lokowanie produktu.

Jeden z mistrzowskich sposobów takiego lokowania zaprezentowali producenci popularnego serialu "Seks w wielkim mieście". Właściwie w każdym odcinku pojawiały się produkty znanych marek, co miało skłaniać fanki serialu do ich zakupu.

Lokowanie... seksu?

Co jednak, jeśli przedmiotem lokowania w danym filmie jest nie jakiś produkt, lecz zjawisko czy... czynność? Mechanizm działa tak samo. Widać to w kontekście filmu, który zawładnął w ostatnim czasie popkulturą. Film ten to "50 twarzy Greya" powstały na motywach bestsellerowej powieści o tym samym tytule.

Zarówno w książce, jak i filmie aż roi się od scen BDSM. W dużym uproszczeniu chodzi o praktyki seksualne polegające na dominacji jednego partnera nad drugim. Można powiedzieć, że seks został "ulokowany" w filmie i powieści, z czego cieszą się administratorzy strony internetowej Pornhub - największego na świecie serwisu z filmami dla dorosłych.

Efekt Greya

"Odkąd film "50 twarzy Greya" miał premierę przed walentynkowym weekendem, hasła powiązane z BDSM są wyszukiwane w naszym serwisie o wiele częściej" - pisze zespół Pornhub .

Świetnie ilustrują to poniższe grafiki. Na pierwszym wykresie widać wyraźny skok wyszukiwań związanych z hasłem BDSM od 13 lutego. Zieloną linią oznaczono świat, czerwoną - same Stany Zjednoczone:

 

Fot. Pornhub.com

Tu z kolei widać, że film zachęcił do wyszukiwania nagrań związanych z dominacją nad partnerem szczególnie kobiety (różowa linia). Mężczyźni też jednak nie pozostali obojętni (niebieska linia):

 

Fot. Pornhub.com

Bardzo ciekawy jest też wzrost wyszukiwań konkretnych zapytań w serwisie Pornhub. Po premierze "50 twarzy Greya" słowo "posłuszeństwo" wpisywano tam ponad połowę częściej niż wcześniej. Z kolei słowo "BDSM" zanotowało w wyszukiwarce Pornhub 42-procentowy wzrost, "dominacja" - 40-procentowy, a "chłosta" - 33-procentowy:

 

Fot. Pornhub.com

Jeśli chodzi o podział wyszukujących ze względu na płeć, tu także widać, że pod wrażeniem filmu są szczególnie kobiety. "Posłuszeństwo" zanotowało 219-procentowy wzrost popularności wśród pań, a 46-procentowy wśród mężczyzn. Kobiety wyszukiwały też częściej słowa "dominacja" (wzrost o 196 proc., u mężczyzn - 32 proc.) oraz "BDSM" (kobiety -186 proc., mężczyźni - 30 proc.):

 

Fot. Pornhub.com

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: