RMF FM: Stare auta z zakazem wjazdu do centrów miast. PO pracuje nad nową ustawą

"Władze dużych miast dostaną prawo selekcji samochodów?, które będą mogły wjeżdżać do ich centrów - donosi RMF FM. Chodzi o to, by wykluczyć najbardziej szkodliwe dla środowiska, stare pojazdy - informuje stacja, powołując się na projekt nowej ustawy.

Wedle RMF FM dzięki nowym przepisom, nad którymi pracują posłowie PO, radni dużych polskich miast będą mogli wyznaczać "strefy ograniczonej emisji spalin samochodowych". Do określonych w taki sposób obszarów nie będą mogły wjeżdżać starsze auta, które nie spełniają norm Euro4 i Euro5. W jaki sposób władze będą mogły weryfikować stosowanie się kierowców do tych przepisów?

"Samochody podczas kontroli diagnostycznej mają być (...) znakowane nowymi plakietkami, informującymi o jakości emitowanych spalin i to ma być przepustka do strefy, którą określą władze miast" - pisze RMF FM, powołując się na opinię posła PO Tadeusza Arkita.

Polskie miasta pełne smogu

Głównym powodem prac nad nowym prawem jest fatalna jakość powietrza w polskich metropoliach. Na początku lutego warszawska " Gazeta Wyborcza " donosiła, że "normy rakotwórczego benzoalfapirenu są przekroczone w całym mieście" (choć akurat w tym przypadku głównym winowajcą nie były spaliny samochodowe, ale emisja z przydomowych kominów). Z problemem smogu zmaga się też Podhale, Kraków i Dolny Śląsk.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: