Fiasko rozmów państw strefy euro z Grecją? Cipras: Nie pójdziemy na kompromis

Ministrowie finansów państw strefy euro nie porozumieli się z Grecją ws. dalszego wsparcia dla tego kraju. Eurogrupa daje Atenom czas, by do piątku wystąpiły o przedłużenie obecnego programu pomocowego. Jeśli tego nie zrobią, nie dostaną kolejnych pożyczek. Ateny chcą nadal pracować nad porozumieniem.

- Ogólne podejście w eurogrupie jest takie, że najlepszym sposobem, aby pójść do przodu, byłoby wystąpienie przez greckie władze z wnioskiem o przedłużenie programu - mówił na konferencji prasowej po czterech godzinach bezowocnych obrad szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Jak tłumaczył, głównym powodem złożenia tej oferty jest chęć zdobycia czasu, by uzgodnić, w jaki sposób ma wyglądać dalsze wsparcie dla Grecji. Podkreślił, że obecny program pomocowy daje możliwość elastycznego podejścia do warunków, na jakich ma być realizowany. To sygnał, że państwa strefy euro byłyby gotowe pójść na jakieś ustępstwa w stosunku do Greków. - W ramach programu jest możliwa elastyczność. Jesteśmy otwarci na dyskusje na temat działań mających zastąpić nasze rekomendacje - mówił Dijsselbloem.

Grecja jak bezrobotny z kredytem

Problem polega na tym, że przedstawiciele greckich władz od tygodni powtarzają, że nie chcą przedłużenia obecnego programu, proponując w zamian "porozumienie pomostowe", które dałoby im czas na wynegocjowanie innych warunków pożyczek.

Minister finansów Grecji Janis Warufakis podkreślał na konferencji prasowej w Brukseli, że obecny program zawiódł, jeśli chodzi o stabilizowanie sytuacji Grecji, a jego ugrupowanie zostało wybrane przez społeczeństwo, bo obiecało, że skończy z tym programem.

Warufakis już wcześniej podważał sens kolejnych pożyczek, porównując Grecję do bezrobotnego z kredytem. "Dalibyście mu kolejną pożyczkę, żeby mógł spłacić dom? To nie może się udać. Jestem ministrem finansów bankruta" - powiedział "Die Zeit".

Bez kompromisu

Grecki minister zbagatelizował tymczasowy brak porozumienia. - W Europie wiemy, jak obradować, aby po początkowym braku porozumienia stworzyć bardzo dobre, honorowe rozwiązanie - powiedział w Brukseli.

Z kolei premier Alexis Cipras przypomniał o postulacie walki z ubóstwem, który był najistotniejszym punktem programu Syrizy. - Zazwyczaj nowo wybrane rządy nie wypełniają swoich obietnic sprzed wyborów. Powtarzam - my dla odmiany zamierzamy je wypełnić - mówił Cipras i podkreślił, że w kwestii zwalczania ubóstwa nie zamierza pójść na kompromis.

Zmienione oświadczenie

Z relacji Warufakisa wynika, że porozumienie było w zasięgu ręki. Jak mówił, KE wyszła z propozycją wspólnego oświadczenia, które chętnie by podpisał, jednak zostało ono później zastąpione propozycją innego dokumentu. Projekt tego oświadczenia, które wypłynęło do dziennikarzy, mówi m.in., że greckie władze mają zamiar dokończyć program pomocowy uzgodniony wraz z KE, MFW i EBC. Na to Ateny nie chcą jednak się zgodzić.

Warufakis powiedział, że przekazał ministrom, że Grecja jest gotowa potwierdzić swoje zobowiązania wobec swoich kredytodawców. Jak mówił, rząd Syrizy deklaruje też wstrzymanie się od jakichkolwiek działań w czasie negocjacji nowych warunków kredytów, które miałyby podważać istniejące ramy budżetowe.

- Naszym jedynym warunkiem było to, żeby nie zmuszano nas do podejmowania działań, które - w jasny sposób - przyczyniają się do recesji - mówił minister. Jak tłumaczył, chodzi o to, żeby nie było cięć niskich świadczeń emerytalnych. Warufakisowi nie podoba się to, że eurogrupa proponuje "jakąś elastyczność" w ramach obecnego programu. - Nasz rząd został wybrany, aby zmienić filozofię tego programu, nie jesteśmy zainteresowani kosmetycznymi zmianami - mówił grecki polityk.

Eurogrupa zawiedziona pracą ekspertów

Dijsselbloem, którego konferencja prasowa zakończyła się wcześniej, przekonywał jednak, że porozumienie wciąż jest możliwe, bo Ateny również chcą średnioterminowego rozwiązania swojej sytuacji.

- Biorąc pod uwagę harmonogram i terminy, jakie muszą zostać spełnione (...) mamy jeszcze tylko ten tydzień. Jeśli wniosek o przedłużenie programu nadejdzie (...) możemy mieć następne spotkanie eurogrupy w piątek - oświadczył.

Szef eurogrupy relacjonował, że ministrowie byli zawiedzeni wynikiem prac ekspertów, którzy w weekend mieli wskazać wspólny grunt pomiędzy obecnym programem i propozycjami Aten. Chodzi zwłaszcza o to, że rozmowy te nie dały odpowiedzi na pytanie, jakie działania zawarte w obecnym programie greckie władze są gotowe realizować, a jakich nie. Sami Grecy mówią, że zgadzają się na 70 proc. uzgodnionych wcześniej reform, ale 30 proc. chcieliby zastąpić innymi działaniami.

Nie będzie szczytu UE ws. Grecji

Dijsselbloem mówił, że rozmawiał z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i ten przekazał mu, że nie przewiduje zwoływania specjalnego szczytu UE ws. Grecji.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Cristine Lagarde podkreślała, że mimo iż program MFW dla Grecji kończy się dopiero w marcu 2016 r., Ateny nie mogą liczyć na środki przewidziane w nim, jeśli nie dojdzie do przedłużenia programu ze strefą euro. W ramach programu Funduszu do wypłaty Grecji pozostało jeszcze 12,5 mld euro.

Więcej o: