Turcja: Brutalne morderstwo 20-latki wywołało protesty w całym kraju

20-letnia studentka została zamordowana po nieudanej próbie gwałtu. Turczynki wyszły na ulice i protestują przeciwko przemocy wobec kobiet. Na Twitterze i Facebooku oburzeni morderstwem rozpowszechniają akcję ?ubierz się na czarno dla Özgecan?.

W piątek, 13 lutego, w południowej prowincji Turcji odnaleziono ciało 20-letniej Özgecan Aslan, która zaginęła dwa dni wcześniej. Dziewczyna postawiła się oprawcy, który próbował ją zgwałcić. Za próbę samoobrony zapłaciła życiem. Policja aresztowała Ahmeta Altindökena, który przyznał się do winy. 26-latek podczas składania zeznań opisał ze szczegółami przebieg swojej zbrodni. Zatrzymani za współudział w zabójstwie zostali również 20-letni kolega Altindökena i jego 50-letni ojciec.

Reakcja kobiet

Jak pisze " Alarabija " podczas pogrzebu dziewczyny do meczetu trumnę Özgecan niosły kobiety. Kiedy imam prowadzący uroczystość poprosił je, by odsunęły się do tylu, zgodnie z zasadami panującymi w świątyni, nawet nie drgnęły. Przez całą ceremonię stały z przodu przy trumnie, pokazując swoją solidarność i oddając hołd zamordowanej.

"Ubieram się na czarno dla Özgecan"

W ramach potępienia morderstwa i oddania czci zamordowanej studentce internauci na Twitterze i Facebooku rozpowszechnili akcję #Özgecaniçinsiyahgiy (#UbierzSięNaCzarnoDlaOzgecan). W akcji uczestniczą także mężczyźni.

Protesty

Morderstwo dziewczyny wywołało kolejną falę krytyki wobec obecnego prawa i debatę na temat przemocy wobec kobiet. Setki protestujących wyszły na ulice największych miast w Turcji. Większość demonstrujących miała ze sobą transparenty ze zdjęciami Özgecan i podpisami "Dość przemocy wobec kobiet" lub "Nigdy nie będziesz sama". Tureckie aktywistki domagają się dymisji ministra pracy i polityki społecznej Aysenura Islama.

Morderstwo

Dwudziestolatka została zamordowana podczas próby gwałtu. Broniąc się opryskała oprawcę gazem pieprzowym, ten jednak nie poddał się i zaczął dźgać dziewczynę nożem, kiedy zorientował się, że jeszcze żyje, uderzył ją w głowę metalowym prętem. W panice próbował pozbyć się ciała, po konsultacji ze swoim ojcem postanowił je spalić. Özgecan jest tylko jedną z setek ofiar, które poniosły śmierć z podobnych powodów.

Powstał krótki film, który posługując się statystykami ma uświadomić społeczeństwo o tym, jak wiele kobiet w Turcji pada ofiarą przemocy. Tylko w 2014 roku mężczyźni zamordowali 281 kobiet. Jedna na pięć zabitych chciała rozwodu lub rozstania. 46 proc. morderców to mężowie ofiar.

 

Niektóre twitty wytykają luki w przepisach i brak zaangażowania państwa w ściganie i karanie podejrzanych o przemoc wobec kobiet. Jeden z nich przedstawia napis Republika Turecka = gwałt (T.C. = avuz).

Więcej o: