Komorowski: Jeśli będzie porozumienie z górnikami, problemy i tak zostaną. Rząd chce je rozwiązać

- Jest wielka szansa na zakończenie konfliktu w JSW. Ale, jeśli będzie porozumienie, i tak na Śląsku zostaną problemy. Dlatego już dziś trzeba koncentrować się na działaniach, które pozwolą na zmiany - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na konferencji w Katowicach.

- Miałem okazję rozmawiać z samorządowcami ze Śląska o perspektywach regionu, który dotknięty jest specyficznymi problemami. Ostatnio dają one o sobie znać w postaci strajków - powiedział Komorowski, który pojechał z wizytą do Katowic, by spotkać się z przedstawicielami samorządów województwa śląskiego. W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim rozmawiał też z liderami związków zawodowych.

"Kopacz deklaruje dodatkowe wysiłki dla Śląska"

Komorowski przypomniał tzw. kontrakt terytorialny dla Śląska, który dot. inwestycji ważnych dla regionu finansowanych m.in. z państwowych środków. - Rozmawialiśmy o tym, jak poszerzyć zapisy zawarte w kontrakcie - oświadczył prezydent. Podkreślił, że "kontrakt i środki w regionalnym programie to suma kilkudziesięciu miliardów złotych w ciągu następnej perspektywy budżetowej".

- Jestem po rozmowie z panią premier. Rząd podejmie dodatkowe wysiłki wobec Śląska. Będą działania wykraczające poza kontrakt terytorialny. W marcu można się spodziewać prezentacji tego programu. Wspólnym wysiłkiem zostanie zbudowany atrakcyjny program dla Śląska - zapowiedział Komorowski.

"Trzeba odbudować społeczny dialog"

Czego mają dotyczyć zmiany? Prezydent mówił o poprawie funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych oraz "pewnych zmianach w ustroju samorządowym, które polepszą gospodarowanie środkami".

- Ważnym dla mnie spotkaniem było spotkanie z liderami związków zawodowych. Nie ma innej drogi politycznej niż działanie na rzecz odbudowy dialogu społecznego. Myślę, że przestrzeń do tego została zbudowana m.in. za przyczyną działań Kancelarii Prezydenta - powiedział Komorowski.

"Przełomowy moment na spotkaniu z ministrem"

Prezydent zapowiedział na przyszły tydzień spotkanie z ministrem pracy, "które może być momentem przełomowym, jeśli chodzi o dialog społeczny na nowych zasadach, które trzeba określić".

- Trzeba wykorzystać gotowość związków do rozmów jako partner. W ramach porozumień może dojść do partycypacji załóg pracowniczych w rozwiązywaniu problemów i wiązania niektórych elementów płacy z kondycją przedsiębiorstw. Dialog społeczny może zostać odbudowany i może być narzędziem do rozwiązania kłopotliwych kwestii. Cieszę się, że jesteśmy razem na Śląsku - powiedział na zakończenie Komorowski.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: