Donbas. Siły separatystów próbują odbić Debalcewe i Mariupol. Mają czas do niedzieli

Trwa walka z czasem. Ukraińcy mają czas do niedzieli, by utrzymać swoje pozycje w Debalcewe i Mariupolu. Trwają zacięte walki w ?kotle debalcewskim? o drogi dojazdowe. Ukraińcy na chwilę odblokowali trasę Artiomowsk - Debalcewe, po czym musieli zawrócić.

Według dzisiejszego porozumienia z Mińska, walki na froncie we wschodniej Ukrainie będą trwać jeszcze dwa dni. W nocy z soboty na niedzielę, o godz. 12, ma nastąpić pełne zawieszenie broni. Ukraińskie wojska mają wycofać się na minimum 50 kilometrów od faktycznej linii styczności, a siły separatystów do linii styczności zgodnie z mińskim memorandum z 19 września 2014 r. Dlatego teraz trwa walka o najważniejsze strategicznie punkty: "przyczółek debalcewski" i Mariupol.

Debalcewe - walka o trasę dojazdową

Przed południem przywódca ukraińskiego batalionu Donbas Semen Semenczenko poinformował na Facebooku, że część ukraińskich wojsk odbiła szturmem wioskę Łowginowo, która leży na trasie Artiomowsk - Debalcewe. To jedyne połączenie sił Ukraińców w Debalcewe z tyłami swojej armii.

Cztery godziny temu, Semenczenko podał, że szturm jednak został przerwany, a Ukraińcy musieli się wycofać. "Walki, które wciąż przybierają na sile, toczą się w okolicach wsi" - napisał. Dodał, że chodzi o dwie trasy: Artiomowsk - Debalcewe i Debalcewe - Ługańskoje w pobliżu miejscowości Nyżnie Łozowe.

W ciągu ostatniej doby w wyniku starć w okolicach "kotła debalcewskiego" zginęło trzech cywilów, a pięciu zostało rannych.

Post użytkownika ????? ?????????? .

Ukraińcy odbili miejscowość pod Mariupolem

"Brama na Krym", miasto portowe Mariupol było ostrzeliwane z rakiet od wczesnego rana. Ukraiński batalion Azow odpierał również ataki na przedmieściach, w pobliżu miejscowości Sachanka i Szyrokino. Separatyści używają granatników i czołgów - podaje "Ukraińska Prawda".

O 16 czasu miejscowego przedstawiciele batalionu "Azow" podali, że Szyrokino zostało odbite i rozpoczęto ewakuować ludność cywilną. "W miasteczku zniszczono większą część domów mieszkalnych. W tej chwili żołnierze ewakuują cywilów" - podali na swojej stronie na Facebooku . "Miejscowi potwierdzają, że ostrzał został przeprowadzony ze strony Sachanki" - dodają.

O prawdziwej twarzy Ukrainy przeczytaj w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: