Nowy sondaż CBOS: ogromna różnica między PO a PiS. Porównujemy z sondażem TNS

Dziesięć punktów procentowych różnicy między PO i PiS - takie są preferencje partyjne Polaków w lutym według sondażu CBOS. Rośnie również poparcie dla PSL i SLD.

CBOS zauważa, że poparcie dla Platformy maleje ( od stycznia spadło o 2 punkty , zaś od grudnia 2014 r. o 5 punktów procentowych), "nadal jednak zachowuje ona wyraźną przewagę nad swoim głównym konkurentem na scenie politycznej".

W lutym chęć głosowania na PiS (ujmowanego w sondażu wraz z politycznymi partnerami Solidarną Polską i Polską Razem) wyraziło o 1 punkt proc. mniej ankietowanych niż w styczniu. Odsetek zwolenników PiS - zauważa CBOS - utrzymuje się od listopada 2014 r. "na dość zbliżonym poziomie".

Trzecie miejsce w rankingu zajęło w lutym PSL, które uzyskało poparcie 11 proc. ankietowanych - co oznacza poprawę notowań o 4 punkty proc. w porównaniu z sondażem ze stycznia. Z kolei 8-procentowe poparcie w lutym dla SLD oznacza większe o 2 punkty proc. poparcie niż w styczniu.

Pozostałe ujęte w sondażu partie nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego.

Różnice w sondażach

W ostatnich dniach sondaż opublikował także TNS. Różnica między dwiema największymi partiami jest znacznie mniejsza i wynosi tylko 2 punkty proc.

Porównanie sondaży | Create infographics

23 proc. nie pójdzie na wybory

W sondażu CBOS na pytanie o to, na kogo głosowaliby w wyborach, jakąś inną opcję wybrało 3 proc. ankietowanych, a odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 4 proc.

Gdyby wybory odbywały się na początku lutego, na pewno wzięłoby w nich udział 56 proc. ankietowanych (o 1 punkt proc. więcej niż w styczniu), na głosowanie na pewno nie poszłoby 23 proc. (o 3 punkty proc. mniej niż poprzednio), zdecydowanych w tej kwestii nie było 20 proc. (2 punkty proc. więcej niż w styczniowym sondażu).

Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 5-11 lutego 2015 r. na liczącej 1003 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Preferencje partyjne badano w grupie 557 osób, które zadeklarowały, że na pewno wezmą udział w wyborach.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: