World Press Photo 2015: Znamy najlepsze zdjęcie 2014 r.

World Press Photo ogłosiło wyniki najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego na świecie. Nagrodę za zdjęcie roku otrzymał Mads Nissen za zdjęcie ?Jon and Alex?.

Zdjęcie przedstawia parę gejów - 21-letniego Johna i 25-letniego Alexa. Zdjęcie zostało wykonane w Petersburgu. Jak głosi opis pod zdjęciem, życie gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transseksualnych jest w Rosji coraz trudniejsze. Mniejszości seksualne doświadczają dyskryminacji prawnej i społecznej, molestowania, a także padają ofiarą brutalnych ataków ze strony konserwatywnych grup religijnych i nacjonalistycznych.

Zobacz wybrane zdjęcia z tegorocznego konkursu "World Press Photo"

Mads Nissen

Mads Nissen urodził się w Danii w 1979 roku. Po ukończeniu studiów na wydziale fotoreportażu w Duńskiej Szkole Dziennikarstwa w 2007 roku wyjechał na dwa lata do Szanghaju, gdzie dokumentował społeczne konsekwencje wzrostu gospodarczego w Chinach.

Fotografie z Chin publikował w takich tytułach jak "Time", "Newsweek" czy "Der Spiegel".

Nowa kategoria

Szefową jury była Michele McNally, jedna z redaktorek zarządzających dziennika "New York Times". Na tegoroczny konkurs 5692 fotografów zgłosiło 97 912 zdjęć. Zgłoszenia pochodziły ze 131 krajów.

Wśród ośmiu kategorii nowością jest kategoria projektów długoterminowych (Long-Term Projects). Zgłoszono do niej 14 583 zdjęcia, które składają się na 510 serii obrazów.

Organizatorem konkursu jest fundacja World Press Photo, działająca od 1955 r.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: