Sondaż TNS dla TVP1: PO wyprzedza PiS. Korwin-Mikke i Palikot poza Sejmem

Platforma wyprzedziła PiS, rośnie poparcie dla PSL, a Janusz Korwin-Mikke i Janusz Palikot byliby poza Sejmem, gdyby wybory odbyły się na początku lutego - wynika z sondażu TNS Polska dla ?Wiadomości? TVP1. Do parlamentu nie weszliby też narodowcy i KNP.

Na rządzącą PO chce głosować 34 proc. badanych. To wzrost o 1 pkt proc. w stosunku do sondażu z połowy stycznia. Na drugim miejscu jest PiS z 32 pkt proc.

Partia Jarosława Kaczyńskiego (zjednoczona z Solidarną Polską i Polską Razem) zanotowała spadek o 2 pkt proc. - wynika z najnowszego sondażu (z początku lutego) TNS Polska dla "Wiadomości" TVP1 . W poprzednim sondażu między dwoma największymi partiami polskiej sceny politycznej był remis.

Palikot i Korwin-Mikke poza Sejmem

Tylko dwie inne partie weszłyby do parlamentu - PSL i SLD. Na ludowców chce głosować 9 proc. badanych (wzrost o 3 pkt proc.). SLD z kolei zaliczył spadek o 1 pkt proc. i może liczyć na 7 proc. poparcia.

Poniżej wymaganego pięcioprocentowego progu znalazł się Twój Ruch Janusza Palikota z 2 proc. poparcia. Po 1 proc. dostały dawna i obecna partia Janusza Korwin-Mikkego (Kongres Nowej Prawicy i partia KORWiN) oraz Ruch Narodowy. 13 proc. badanych nie wie, na kogo zagłosuje.

Jak wylicza TVP Info, PO dostałaby 200 mandatów, PiS 191, PSL 42, a SLD 27.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 4 i 5 lutego na próbie 1000 dorosłych Polaków. Jak podkreśla tvp.info, "są to wyniki preferencji spontanicznych i wspomaganych (wspomaganych - dla osób, które uprzednio spontanicznie odpowiadały 'nie wiem, na którą partię głosować'".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: