Kidawa-Błońska: Rządowy projekt in vitro dostępny nie tylko dla małżeństw

- Mam nadzieję, że w Platformie jest determinacja dla uchwalenia ustawy o in vitro - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska, rzeczniczka rządu, w "Kontrwywiadzie RMF FM". Odniosła się też do odrzuconego przez rząd podwyższenia kwoty wolnej od podatku. - Wszyscy chcą niższych podatków - stwierdziła.

- Po rozmowach w klubie i z ministrami widać, że jest chęć, żeby to wreszcie uchwalić - mówiła o rządowej ustawie o in vitro Małgorzata Kidawa-Błońska w RMF FM.

In vitro? "Nie można ograniczyć dostępności"

- Jeżeli chcemy, żeby metoda in vitro była skuteczna, to zarodki muszą być mrożone - powiedziała. Stwierdziła też, że in vitro dostępne będzie nie tylko dla małżeństw. - Nie można ograniczyć dostępności - odpowiedziała Kidawa-Błońska. Dodała, że w ustawie będzie zapis, że z in vitro będą miały prawo skorzystać pary, które przeszły całą procedurę leczenia. - In vitro nie może być na zawołanie - podkreśliła.

Kidawa-Błońska pytana o odrzucenie przez koalicję projektu podniesienia kwoty wolnej od podatku odpowiedziała: - Wszyscy chcą niższych podatków, ale też wszyscy chcą, żeby państwo realizowało ich oczekiwania, i na to muszą się znaleźć pieniądze. Może pomyślimy o tym w 2017 r.

CBA u Biernata? "Rutynowe działanie"

Rzeczniczka rządu skomentowała także zainteresowanie CBA Andrzejem Biernatem, ministrem sportu. - To jest rutynowe działanie. Wszyscy posłowie są sprawdzani, a co jakiś czas kilkudziesięciu posłów przechodzi dodatkową kontrolę - oceniła Kidawa-Błońska. - Minister był u pani premier i powiedział, że jego zdaniem nie ma cienia wątpliwości, że ten samochód kupił z kredytu - powiedziała. Kidawa-Błońska pytana o to, czy Andrzej Biernat zostanie sekretarzem generalnym PO, odpowiedziała, że "jeżeli będą wybory, to na pewno tak".

Kidawa-Błońska z uznaniem wypowiedziała się też o wyborczej konwencji Andrzeja Dudy, kandydata PiS na prezydenta. - Andrzej Duda pokazał, że ma potencjał. Pokazał, że jest tym drugim politykiem, który będzie się liczył w wyborach prezydenckich - powiedziała. - PiS osiągnął dobry poziom - dodała. 1:0 dla Dudy? - Nie można skromnej Rady Krajowej PO porównać z konwencją, która trwała wiele godzin i była dobrze wyreżyserowana - zaznaczyła rzeczniczka rządu.

Według Kidawy-Błońskiej Bronisław Komorowski jest na dobrej drodze, by wygrać wybory, bo ma bardzo duże poparcie. - Zaangażowanie PO w kampanię będzie bardzo duże - zapewniła.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: