Balcerowicz spotkał się z Poroszenką. Będzie wspierać ukraińskie reformy?

W czasie spotkania Poroszenko "zaprosił Balcerowicza do zaangażowania się w proces reform na Ukrainie?, a twórca polskiej "terapii szokowej? z czasów polskiej transformacji miał udzielać głowie ukraińskiego państwa wskazówek ws. gospodarczych.

Poroszenko, tytułując Balcerowicza "architektem polskiej transformacji", wspomniał, że Polska może być wzorem "kraju, który z sukcesem zreformował swoją gospodarkę i stał się członkiem UE i OECD" - czytamy na oficjalnej stronie prezydenta Ukrainy.

Poroszenko zaprosił też Balcerowicza, by "zaangażował się w proces reform na Ukrainie". - Mamy dzisiaj rząd z najwyższym potencjałem. Jest profesjonalny i proeuropejski. Mamy unikalną szansę implementacji reform w naszym kraju - zapewniał.

Z kolei, jak wynika z relacji na prezydenckiej stronie, Balcerowicz podkreślał znaczenie trzech czynników decydujących o sukcesie reform: strategii, szybkiego wdrożenia i zespołu reformatorów. Zwracał też uwagę na konieczność odejścia od systemu subsydiowania gospodarki przy jednoczesnej ochronie najbardziej wrażliwych segmentów społeczeństwa.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: