Takim samolotem będzie latał przyszły prezydent USA. Nowy Air Force One to Boeing 747-8

Amerykańskie Siły Powietrzne wybrały nowy samolot dla prezydenta USA. Wysłużone, latające od ponad 30 lat zmodyfikowane Boeingi 748-200B zastąpi maszyna tej samej firmy - model 747-8. Na dwa nowe prezydenckie samoloty USA wydadzą w latach 2015-2019 1,65 miliarda dolarów.

Oto Boeing 747-8. Ta potężna maszyna została wybrana przez Siły Powietrzne USA (U.S. Air Force) jako nowy Air Force One, czyli samolot prezydenta Stanów Zjednoczonych:

Oczywiście egzemplarz "prezydencki" będzie wyglądał nieco inaczej z zewnątrz - a już z pewnością w środku. Maszyny (Boeing przygotuje dwie) zostaną poddane różnorakim modyfikacjom i przystosowane będą do potrzeb prezydenckich podróży. M.in. w nowych Air Force One zamontowany zostanie zaawansowany sprzęt do łączności. Przeróbkom ulegnie też sama część pasażerska - zbudowane zostaną pomieszczenia mieszkalne dla prezydenta i jego sztabu.

Cytowana przez CNN sekretarz U.S. Air Force Deborah Lee James oświadczyła, że ten jeden z największych modeli firmy Boeing jest jedynym wytwarzanym w USA samolotem, który - po niezbędnych dla tej specjalnej funkcji modyfikacjach - ma parametry, osiągi i możliwości niezbędne do wypełniania zadań stawianych mu przez Biały Dom. A równocześnie "odzwierciedla charakter urzędu prezydenta, czyli działanie w interesie publicznym USA".

Sprzedaż 747-8 spada, a Biały Dom wybiera właśnie ten model

Model 747-8 nie jest liderem, jeśli chodzi o liczbę sprzedanych maszyn - spadająca liczba zamówień na ten samolot sprawiła, że firma zdecydowała się spowolnić produkcję z 1,5 do 1,3 samolotu miesięcznie. Decyzja Białego Domu nastąpiła miesiąc po tej informacji.

Poprzednie Air Force One, choć zostały tak zmodernizowane, że wciąż można je uznać za nowoczesne, w 2017 r. osiągną wiek 30 lat, i, jak przyznała James, czas, jaki spędzają u mechaników, jest coraz dłuższy, a poszczególne części kadłubów dwóch 747-200 się starzeją.

Burbon, karty, nabożeństwa i zwyczaje kolejnych prezydentów. >>>CZYTAJ historie z pokładu Air Force One

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz wideo
Więcej o: